Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.07.2012

Mechaniczne usuwanie chwastów w szkółkach gruntowych

Szkółkarstwo | Anna Wilczyńska
fot.1. Aktywny zestaw pielący tango

fot.1. Aktywny zestaw pielący tango

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami zwalczania agrofagów w szkółkach. Chwasty utrudniają wzrost roślin, a straty w plonach są tym większe, im dłużej te niepożądane organizmy im towarzyszą. W trosce o środowisko często odchodzi się od stosowania herbicydów. Prostą i efektywną metodą jest mechaniczne usuwanie chwastów.
Do niszczenia chwastów oraz płytkiego spulchniania gleby w szkółkach może służyć opielacz boczny. Nóż podcina chwasty w rzędach oraz uniemożliwia podsiąkanie i parowanie wody. W celu dokładnego usuwania chwastów rosnących w rzędach, opielacz wyposażony został w hydrauliczny system z czujnikiem, który po natrafieniu na roślinę odchyla nóż roboczy. Maszynę można podłączyć do ciągnika z tyłu, z przodu lub między osiami.

Do mechanicznego usuwania chwastów jednorocznych może być wykorzystywany chwastownik sprężynowy – brona (fot. 2), którego elementy robocze przytwierdzone są do ramy podwieszonej na łańcuchach do wahliwego wieszaka mocowanego obrotowo do ramy głównej. Kąt pochylenia sprężyn w stosunku do powierzchni gleby ma wpływ na skuteczność zabiegu. Ustawienie sprężyn pod większym kątem powoduje „agresywniejszą” pracę elementów roboczych, zalecaną w przypadku roślin wieloletnich i upraw mocno zachwaszczonych. By rośliny nie zostały mechanicznie uszkodzone, elementy robocze powinny być od nich prowadzone w odległości nie mniejszej niż 5 cm. Zalecana prędkość ciągnika wynosi 7–15 km/h. Bronę- -chwastownik montuje się z tyłu ciągnika na trzypunktowym układzie zawieszenia.
Do aktywnego podcinania chwastów i spulchniania wierzchniej warstwy gleby między rzędami służy kultywator. Na belce nośnej umieszczone są zespoły robocze, którymi mogą być gęsiostopki do podcinania chwastów, o regulowanej szerokości od 7 do 20 cm, pazurki sprężynowe do uprawy po wschodach lub pazury sprężynowe długie do uprawy gleby na plantacjach kilkuletnich roślin. Na kultywatorze może znajdować się stanowisko dla operatora, który steruje poszczególnymi sekcjami, by nie uszkadzały roślin mechanicznie (fot. 3). Urządzenie to jest mocowane do ciągnika za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia.Fot. 2. Chwastownik sprężynowy
Fot. 3. Kultywator do uprawy międzyrzędowej

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

12 - 27.05 Pisarzowice
Święto Kwitnących Azalii
19 - 27.05 Iłowa
Święto Kwitnących Azalii
23 - 25.05 Łódź
polecamy XXI Międzynarodowe Sympozjum KUPS
24.05 Świątniki, gm. Obrazów
Spotkanie Sadownicze Agrosimex
25.05 Dańków, gm. Biała Rawska
Spotkanie Sadownicze Agrosimex
04 - 10.06 Poznań, Białystok, Sośnicowice, Toruń
7 dni z Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym
06 - 09.06 Angers (Francja)
International Blackcurrant Conference 2018
Więcej wydarzeń
„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności