chwasty
Cebula – aktualna sytuacja na polach – 19.06.2021 r.
Obserwując liczne plantacje cebuli z siewu wiosennego, zauważa się, że rośliny mają 3-4 liście. Porównując do ubiegłego roku, jest o około dwóch liści mniej. Taka sytuacja jest konsekwencją bardzo zimnej wiosny. Cebule w typie Rijnsburger do końca czerwca, czyli tego najdłuższego dnia, są w fazie wegetatywnej, czyli tworzą masę liściową.
Alternatywa dla glifosatu – bezpieczne środki na chwasty istnieją
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Glifosat po raz pierwszy został wprowadzony w 1974 roku. Bardzo szybko zyskał na popularności, dość powiedzieć, że kiedy prawa patentowe dla tego środka wygasły, pojawił się on w 100 produktach dostępnych w sprzedaży pod różnymi nazwami.
Czysta gleba dla zdrowych plonów
Przez szereg lat do dezynfekcji gleby w uprawach m.in. warzyw na świecie używano bromku metylu. Substancja ta jednak ze względu na szkodliwość dla warstwy ozonowej została na podstawie Protokołu Montrealskiego w 2005 r. wycofana z użycia. Już przed tą datą w większości ośrodków naukowych w Europie i Ameryce Północnej trwały prace nad znalezieniem alternatywnej metody odkażania. Dobre efekty przynosiło zarówno zastosowanie innych substancji chemicznych, jak i metod niechemicznych.
Warzywne centrum doradztwa technicznego
W Warzywniczej Stacji Badawczej Bayer w Bedlnie tradycyjnie od lat, cyklicznie odbywają się m.in. spotkania doradców i redaktorów oraz ogrodników związanych w polową produkcją warzywną. W tym, pandemicznym, roku obserwacje doświadczeń również są możliwe po indywidualnym umówieniu. Wizytowaliśmy WSB Bayer 9 lipca.
Komunikat sadowniczy PROCAM 16 z 08.07.2020
Nowy komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam, w którym mowa przede wszystkim o presji ze strony szkodników, która w sadach jabłoniowych jest duża. Dotyczy to mszycy, przędziorków i pordzewiaczy, ale także zwójek. Więcej w filmie:
Herbicydy – uzupełnienie do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”
„Program Ochrony Roślin Warzywnych” wydawany przez Plantpress jest przewodnikiem po stale zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Wspomaga podejmowanie decyzji o ochronie warzyw przed organizmami szkodliwymi (agrofagami). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne powodujące choroby roślin), szkodniki i chwasty powodujące obniżenie plonów roślin uprawnych. Integralną częścią „Programu…” jest „Program ochrony warzyw, przed chwastami”. Odzwierciedla on stan rejestracji herbicydów upublicznionych w końcu stycznia b.r., dlatego konieczne jest jego uzupełnienie.
Ekologiczne zwalczanie chwastów. Co zamiast Roundupu?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dlaczego stosuje się Roundup? Roundup to nazwa handlowa nieselektywnego herbicydu zawierającego jako substancję czynną glifosat. Zwalcza niemal wszystkie rośliny, dlatego może być stosowany przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem.
Zwalczaj chwasty gorącą wodą
BioMant Aqua to linia niemieckiej produkcji urządzeń do zwalczania niepożądanej roślinności za pomocą gorącej wody. Jedno z takich urządzeń i efekty jego pracy były prezentowane sadownikom podczas Dnia Otwartych Drzwi IO w Dąbrowicach w czerwcu br.
Nie doceniamy chwastów
Podejście do chwastów w produkcji ogrodniczej ewoluuje. Jeszcze niedawno trzeba je było wręcz „tępić”, a przynajmniej zwalczać „zwalczać”. Obecnie zaczynamy mówić o „ograniczaniu” ich populacji, „sterowaniu” nią. Jak zwał, tak zwał – jeśli nie zareagujemy, te gatunki niepożądane spowodują wymierne straty.
Różnorodność stołu świątecznego
Polacy podnoszą kulturę kulinarną na coraz wyższy poziom, we wszystkich jej obszarach przywracają jej należytą rangę. Zarówno zawodowi kucharze, jak i telewizyjni czarodzieje pokazują co można wykreować w kuchni. Do głosu doszły media społecznościowe, zwłaszcza blogerzy i vlogerzy. To co najbardziej cieszy, to odkurzanie starych, a często staropolskich przepisów, także regionalnych i sięganie po produkty naturalne, a przede wszystkim ekologiczne, czyli certyfikowane.