Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
03.01.2016

Sosna pospolita ‘Pelczar’

Szkółkarstwo |
Sosna pospolita ‘Pelczar’ (Kałuziński 2014) została wyselekcjonowana z „czarciej miotły” znalezionej w 2008 r. na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris).
Pobrane zrazy (aby nie ścinać całości, część z nich została zestrzelona) zaszczepiono i poddano wieloletniej obserwacji. Uzyskanej odmianie nadano nazwę ‘Pelczar’, a po raz pierwszy nasza szkółka zaprezentowała ją na Targach Ogrodniczych Gardenia 2014.


„Czarcia miotła”, z której uzyskano zrazy na kandydatkę nowej odmiany sosny pospolitej

Kreacja różni się od gatunku zwartym, kulistym pokrojem i powolnym wzrostem. Przyrost roczny wynosi ok. 5 cm. Igły, zebrane w pęczku po dwie, są zielone z sinym nalotem, dosyć sztywne, ostro zakończone, o długości ok. 4 cm, niektóre skręcone dokoła własnej osi. Odmiana ‘Pelczar’ jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, łatwo przystosowuje się do różnych warunków glebowych (nie mogą być jedynie zasolone, jak w wypadku innych sosen). Preferuje stanowiska słoneczne.

Polecana jest do małych ogrodów, założeń skalnych i do uprawy w pojemnikach.


Sosna pospolita ‘Pelczar’

Tekst i fot. Agnieszka Pelczar-Kałuzińska
A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie

Informacja pochodzi z numeru 6/2015 dwumiesięcznika "Szkółkarstwo"

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Prenumerata Szkółkarstwo 2016

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności