Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
03.01.2016

Sosna pospolita ‘Pelczar’

Szkółkarstwo |
Sosna pospolita ‘Pelczar’ (Kałuziński 2014) została wyselekcjonowana z „czarciej miotły” znalezionej w 2008 r. na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris).
Pobrane zrazy (aby nie ścinać całości, część z nich została zestrzelona) zaszczepiono i poddano wieloletniej obserwacji. Uzyskanej odmianie nadano nazwę ‘Pelczar’, a po raz pierwszy nasza szkółka zaprezentowała ją na Targach Ogrodniczych Gardenia 2014.


„Czarcia miotła”, z której uzyskano zrazy na kandydatkę nowej odmiany sosny pospolitej

Kreacja różni się od gatunku zwartym, kulistym pokrojem i powolnym wzrostem. Przyrost roczny wynosi ok. 5 cm. Igły, zebrane w pęczku po dwie, są zielone z sinym nalotem, dosyć sztywne, ostro zakończone, o długości ok. 4 cm, niektóre skręcone dokoła własnej osi. Odmiana ‘Pelczar’ jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, łatwo przystosowuje się do różnych warunków glebowych (nie mogą być jedynie zasolone, jak w wypadku innych sosen). Preferuje stanowiska słoneczne.

Polecana jest do małych ogrodów, założeń skalnych i do uprawy w pojemnikach.


Sosna pospolita ‘Pelczar’

Tekst i fot. Agnieszka Pelczar-Kałuzińska
A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie

Informacja pochodzi z numeru 6/2015 dwumiesięcznika "Szkółkarstwo"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności