Organizuje go redakcja miesięcznika „Agro” we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub, Federacją Gospodarki Żywnościowej, Krajowym Związkiem Mleczarskim i Stowarzyszeniem Eksporterów Polskich. Uroczyste ogłoszenie wyników ostatniej edycji tego konkursu i wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia 2011 r. w Warszawie. Patronat honorowy sprawowali Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Wśród uhonorowanych zaszczytnym tytułem „Wybitny Agroprzedsiębiorca” znaleźli się Lucjan i Grzegorz Kurowscy (fot. 1), właściciele szkółki roślin ozdobnych z Końskowoli. Jest to jedno z najbardziej znanych i utytułowanych gospodarstw szkółkarskich w Polsce, w którym w umiejętny sposób łączone są tradycja i nowoczesność (czyt. „Szkółkarstwo” 1/2009). Zostało ono założone w 1960 r. przez Marię i Lucjana Kurowskich, obecnie prowadzi je syn pana Lucjana – Grzegorz, który jest wspierany przez swojego syna, Jakuba. Szkółkarze gospodarują na powierzchni ok. 30 ha, z czego 18 ha przeznaczone jest pod uprawę roślin w pojemnikach, a 6,5 ha – w gruncie. Rocznie produkuje się ponad milion roślin – zarówno liściastych (stanowią ok. 65% upraw), jak i iglastych, które w większości (mniej więcej 70%) przeznaczane są na eksport, głównie na Wschód. Asortyment gatunków i odmian oraz form roślin jest ogromny i różnorodny. W szkółce wyselekcjonowano także 8 własnych odmian, do najcenniejszych należą berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Maria’ oraz cisy pośrednie (Taxus x media) – ‘Stefania’ i ‘Tymon’.
W gronie uhonorowanych tytułem „Wzorowego Agroprzedsiębiorcy” znalazł się Stanisław Zymon, właściciel szkółki krzewów ozdobnych w Tłokini Wielkiej. W tej założonej w 1977 r. firmie początkowo zajmowano się wyłącznie magnoliami (są one wciąż najbardziej rozpoznawalnym produktem z tego gospodarstwa – w bieżącej ofercie znajduje się ok. 50 odmian tego gatunku, a w kolekcji – 150), z czasem asortyment rozszerzono o rośliny wrzosowate, a także krzewy liściaste i iglaste. Większość roślin z tej szkółki znajduje nabywców w kraju, część towaru (ok. 25%) jest eksportowana do 14 krajów europejskich. Pod ich uprawę przeznaczone jest 10 ha, szkółkarz dysponuje także nowoczesną szklarnią oraz tunelami foliowymi (łącznie zajmują one ok. 1 ha). Wszystkie rośliny są produkowane od początku w szkółce – od sporządzenia i ukorzeniania sadzonek po uzyskanie materiału handlowego. W działalność gospodarstwa zaangażowane są także żona właściciela – Urszula i ich córka Joanna (fot. 2)
Stanisław Zymon – „Wzorowy Agroprzedsiębiorca” – z żoną Urszulą i córką Joanną, fot. redakcja „Agro”.
Na podstawie informacji z MRiRW, PAP oraz własnych
IS