OCENA ODMIAN KALAFIORA DO UPRAWY WIOSENNO-LETNIEJ

    Badania COBORU prowadzone w ciągu ostatnich dwóch latach objęły 19 odmian kalafiora przeznaczonych do uprawy wiosenno-letniej. Warunki uprawy kalafiorów w latach 2001–2002 były na ogół trudne, stąd wielkość plonu w znacznej mierze zależała od rejonu uprawy. Rozsadę sadzono w drugiej połowie kwietnia lub w pierwszej dekadzie maja — w zależności od warunków agrometeorologicznych. Większość upraw doświadczalnych w okresach niedoboru opadów była deszczowana. W 2001 roku pierwsze róże zbierano 15 czerwca, a w 2002 r. już 31 maja. Ostatnie zbiory przypadały około 20 lipca. Ochronę prowadzono zgodnie z zaleceniami aktualnego "Programu ochrony warzyw".


    FOT. 1. 'DIADOM’ F1



    FOT. 2. 'KUPIDO’ F1



    FOT. 2. 'AVISO’ F1


    Zebrane róże każdorazowo dzielono na poszczególne frakcje (tabela 1). Do plonu handlowego zaliczono wszystkie białe i zdrowe róże o średnicy (mierzonej po łuku) ponad 10 cm. W trakcie wegetacji jedynie w trzech doświadczeniach wystąpiło bakteryjne gnicie róż. Ocenę porażenia w skali 9-stopniowej przedstawiono w tabeli 2. Podano w niej również informacje o rozpoczynaniu i kończeniu zbiorów testowanych odmian. Wskaźnik wczesności Reinholda (tab. 2, wykres) obrazuje dynamikę całości plonowania — im jest mniejszy, tym odmiana szybciej wchodzi w pełnię plonowania. Prezentowane odmiany uszeregowano w tabelach według wczesności.


    TABELA 1. STRUKTURA PLONU BADANYCH ODMIAN


    TABELA 2. PLON I WAŻNIEJSZE CECHY UŻYTKOWE BADANYCH ODMIAN

    * skala 9-stopniowa: 9 – brak położenia, 1 – bardzo silne porażenie


    PORÓWNANIE WAŻNIEJSZYCH CECH BADANYCH ODMIAN KALAFIORA

    Odmiany uszeregowano według wysokości plonu handlowego


    Autorka jest pracownikiem COBORU w Słupi Wielkiej

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOGRANICZENIE OBJAWÓW ZMĘCZENIA GLEBY W SZKÓŁCE
    Następny artykułPOMOC DLA GRUP

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.