Kontrole produkcji „rabatówki”

Ogromne znaczenie dla rozwoju rynku roślin ozdobnych mają nowe odmiany, których hodowla jest bardzo kosztowna. Dlatego ich twórcy starają się uzyskać zwrot poniesionych kosztów poprzez system ochrony prawnej odmian bądź prawo patentowe. Hodowca posiadający wyłączne prawo do odmiany jest uprawniony do kontrolowania ilości sprzedanych sadzonek i pobierania od nich opłat licencyjnych.

Zielone święto na przekór szarzyźnie

Targi GARDENIA, które odbyły się w dniach 4 – 6 listopada 2021 r. były dowodem na to, że uczestnicy branży ogrodniczej chcą się spotykać na tego typu przedsięwzięciach. Najbardziej widoczny był na nich w tym roku dział florystyki – liczne pokazy i warsztaty przyciągnęły wielu zainteresowanych. Przedstawicieli branży szkółkarskiej i kwiaciarskiej nie było wielu, jednak Ci, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w targach w tym nietypowym terminie, byli zadowoleni z decyzji.

Zielone święto na przekór betonozie

Targi ogrodnicze GARDENIA staną w zielonej opozycji do kapryśnej pogody i miejskiej betonozy. Będzie: zielono, kolorowo, dużo rozmów o wyzwaniach klimatycznych. GARDENIA rozpocznie się 4 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich i potrwa 3 dni.

Różane księżne

Róże ogrodowe są niezmiennie popularnymi roślinami. Mają swoich wielbicieli nie tylko wśród właścicieli ogrodów przydomowych, ale także architektów krajobrazu i osób zarządzających miejskimi terenami zieleni. Tym bardziej cieszy fakt, że na rynek trafiają nowe, polskie odmiany tych krzewów.

Zbliżają się targi GrootGroenPlus 2021

Przygotowania do najbliższej edycji targów GrootGroenPlus w tradycyjnej, ale bezpiecznej formie weszły w ostatnią fazę. Impreza ta, w ub.r. zorganizowana tylko wirtualnie, wraca do swojej pierwotnej formy już 6-8 października 2021 r. w Zundert w Niderlandach. Po długiej przerwie targi zapowiadają się wyjątkowo – wszystkie dostępne stoiska zostały już zarezerwowane przez ponad 200 wystawców, impreza przyciąga uwagę mediów, a wielu gości już zamówiło bilety.

Nowa energia – „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2021

Po rocznej przerwie, związanej z niemożliwością organizowania imprez publicznych przez pandemię koronowirusa, „zielona” branża mogła się spotkać na 28. Międzynarodowej Wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA”, która odbyła się w dniach 2–4 września 2021 r. w Warszawie. Zgromadziła ona znacznie mniej wystawców niż dotychczas, jednak ci, którzy zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę, na brak zainteresowania nie narzekali. Ogromny entuzjazm z możliwości kontaktu bezpośredniego panował także wśród licznych zwiedzających.

ZIELONE MIASTO EUROPY

W trzynastu krajach UE ruszyła w tym roku kampania ‘More Green Cities for Europe’, czyli „Zielone Miasto Europy”, która finansowana jest z funduszy unijnych i potrwa 3 lata. Jej cel to zwiększenie wykorzystania roślin w przestrzeniach zurbanizowanych – dla dobra społeczności, środowiska, klimatu, a także na rzecz rozwoju gospodarczego aglomeracji. Na poziomie wspólnotowym zieloną branżę reprezentuje w tym projekcie Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (ENA), a w naszym kraju przedsięwzięcie realizuje Związek Szkółkarzy Polskich – organizacja, która zyskała rangę tutejszego eksperta w dziedzinie zieleni i związanych z nią zagadnień.

Chryzantema – nieoczywista dekoracja wnętrz

Uprawiana w doniczkach chryzantema ogrodowa, znana też pod nazwą złocień ogrodowy, jest znaną rośliną na rynku. W Polsce wciąż niestety najbardziej kojarzona jest z listopadowym Dniem Zmarłych, jednocześnie za granicą ma dużo większe znaczenie. Dzięki możliwości sterowanej uprawy rośliny te są dostępne na naszym rynku prawie przez cały rok. Warto wykorzystywać je do dekorowania wnętrz i pomieszczeń.

„Winogrodnictwo” – książkowy „must have” dla każdego

„Winogrodnictwo”, praca zbiorowa naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pod redakcją merytoryczną dr hab. inż. Macieja Gąstoła, prof. UR w Krakowie jest na rynku wydawniczym unikatową pozycją. Popularnonaukowe opracowanie, bazujące na doświadczeniach i wiedzy Autorów stanowi kompendium rzetelnych informacji z zakresu uprawy winorośli w Polsce.

Róże z certyfikatem ADR 2020

Logo ADR (z niemieckiego Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) wyróżnia odmiany róż, które przeszły pomyślnie trzyletnie testy w wielu ogrodach doświadczalnych w Niemczech, gdzie uprawiane były bez użycia środków ochrony roślin. W tym roku certyfikatem ADR wyróżniono siedem spośród testowanych przez trzy lata 40 odmian, z czego pięć zostało wyhodowanych w firmie Kordes Rosen.