PRODUKCJA DWULETNICH DRZEWEK ODMIANY 'LIGOL’

    Zimowa odmiana jabłoni 'Ligol' jest dobrze znana sadownikom i konsumentom. Jej udział w ogólnej liczbie drzew w sadach ostatnio stale wzrasta. Wynika to z jej zalet, którymi są: wczesne wejście w okres owocowania, wytrzymałość na mróz, średnia wrażliwość na parcha jabłoni i mała na mączniaka jabłoni oraz wysoka plenność, okazałe i atrakcyjne owoce o dużej przydatności do przechowywania i uzyskiwane za nie wysokie ceny. Odmiana ta wymaga przerzedzania zawiązków i cięcia letniego, poprawiającego wybarwienie owoców, jednakże jej uprawa nie powinna sprawiać sadownikom większej trudności.

    Cykl produkcyjny


    W szkółkach Stacji Doświadczalnej wrocławskiej Akademii Rolniczej oceniano wyprodukowane jesienią 2001 roku dwuletnie drzewka odmiany 'Ligol’ okulizowane w 1999 r. na podkładce 'M.26′ na wysokości 15 cm od ziemi. W cyklu produkcyjnym tych drzewek, w trzecim roku prowadzenia szkółki (2001 r.) badano wpływ wysokości przycięcia jednorocznych okulantów oraz zastosowania ściółki z włókniny i opryskiwania bioregulatorami na jakość otrzymanych drzewek typu knip boom. Jednoroczne okulanty przycięto wczesną wiosną na wysokości 40 cm, 60 cm i 80 cm od ziemi. Ściółkę z włókniny rozkładano wiosną w rzędach drzew i usuwano jesienią przed wykopywaniem drzewek. Bioregulatorami (Arbolin 036 SL, w dawce 25 ml na litr wody, Arbostim 100 SL, w dawce 5 ml/l wody, wszystkie z dodatkiem adiuwantu Adpros 850 SL) opryskiwano górne, 20-centymetrowe odcinki pędów o długości 70 cm w pierwszej dekadzie lipca 2001 r. Wyprodukowane dwuletnie drzewka odmiany 'Ligol’ na podkładce 'M.26′ zostały posadzone do sadu wiosną 2002 roku w rozstawie 3,5 m x 1 m.


    Wysokość przycięcia


    Wysokość przycięcia jednorocznych okulantów wiosną trzeciego roku w szkółce wpływa na wysokość, średnicę pnia i stopień rozgałęzienia drzewek dwuletnich. Przycięcie drzewek na wysokości 40 cm nad ziemią zmniejszało ich wysokość i średnicę pnia. Sprzyjało jednak  — w porównaniu z drzewkami przyciętymi na wysokości 80 cm (fot.) — wyrastaniu większej liczby zarówno krótkopędów, jak i długopędów. Niezależnie od dodatkowych zabiegów, przycięcie jednorocznych drzewek na wysokości 60 cm zapewniało w przypadku 'Ligola’ najlepszą jakość dwuletnich drzewek z jednoroczną koroną (tab.1). Wyprodukowane w ten sposób drzewka po posadzeniu do sadu znacznie lepiej kwitły, w porównaniu z materiałem uzyskanym po przycięciu okulantów na wysokości 40 cm czy 80 cm. Jakość drzewek dwuletnich poprawiało dodatkowo ściółkowanie i opryskiwanie bioregulatorami, niezależnie od wysokości przycięcia (tab.2).



    WPŁYW WYSOKOŚCI PRZYCIĘCIA JEDNOROCZNYCH OKULANTÓW NA WYMIARY I ROZGAŁĘZIANIE SIĘ DRZEWEK


    TABELA. 1. WPŁYW WYSOKOŚCI PRZYCIĘCIA JEDNOROCZNYCH OKULANTÓW WIOSNĄ 2001 ROKU NA JAKOŚĆ DWULETNICH DRZEWEK ODMIANY 'LIGOL’ NA PODKŁADCE 'M.26′ I ICH KWITNIENIE PO POSADZENIU DO SADU


    TABELA. 2. JAKOŚĆ DWULETNICH DRZEWEK ODMIANY 'LIGOL’ NA PODKŁADCE 'M.26′ (PRZYCIĘTYCH WIOSNĄ 2001 ROKU), W ZALEŻNOŚCI OD ŚCIÓŁKOWANIA WŁÓKNINĄ I ZASTOSOWANYCH BIOREGULATORÓW


    Rozkładanie włókniny oraz opryskiwanie preparatami Arbolin 036 SL i Arbostim 100 SL wpływa korzystnie na wysokość, średnicę i liczbę pędów bocznych drzewek dwuletnich (wykresy 1–3). Z badanych czynników największy wpływ na stopień rozgałęzienia dwuletnich drzewek 'Ligola’ miał Arbolin 036 SL. Najsłabiej rozgałęzione były drzewka przycięte w szkółce na wysokości 80 cm (wykres 2).


    WYKRES 1. WPŁYW METODY PRODUKCJI NA WYSOKOŚĆ DRZEWEK DWULETNICH


     


    WYKRES 2. WPŁYW METODY PRODUKCJI NA LICZBĘ PĘDÓW BOCZNYCH U DRZEWEK DWULETNICH


     


    WYKRES 3. WPŁYW METODY PRODUKCJI NA ŚREDNICĘ DRZEWEK DWULETNICH


    Wpływ na kwitnienie


    Mimo wyraźnych różnic w stopniu rozgałęzienia badanych drzewek, ich kwitnienie po posadzeniu do sadu nie jest już tak zróżnicowane (wykres 4). Największe różnice w kwitnieniu notuje się dla drzew przyciętych w szkółce na wysokości 40 cm, wśród których najlepiej kwitną drzewa potraktowane w szkółce Arbostimem 100 SL i ściółkowane włókniną. Wśród drzewek przyciętych w szkółce na wysokości 60 cm drzewka kontrolne, mimo mniejszej liczby pędów bocznych, kwitły podobnie, jak te potraktowane w szkółce Arbostimem 100 SL i lepiej niż ściółkowane czy opryskane Arbolinem 036 SL. Dla drzewek przyciętych na wysokości 80 cm, tam, gdzie ściółki z włókniny i Arbolin 036 SL spowodowały istotny wzrost liczby pędów, czynniki te wpłynęły również na obfitsze kwitnienie w sadzie.


    WYKRES 4. WPŁYW METODY PRODUKCJI NA WYSOKOŚĆ DRZEWEK DWULETNICH ODMIANY 'LIGOL’ NA LICZBĘ KWIATOSTANÓW W PIERWSZYM ROKU PO POSADZENIU DO SADU


    Dwuletnie drzewka 'Ligola’ uzyskują wysokie parametry jakościowe w wyniku przycięcia okulantów na wysokości 60 cm. Aby poprawić jakość otrzymanych drzewek, a zwłaszcza ich rozgałęzienie, można zastosować bioregulatory albo ściółkę z włókniny. Ściółkowanie sprawia wprawdzie trudności techniczne (rozkładanie na wiosnę i likwidowanie jesienią), ale ogranicza rozwój chwastów w szkółce.


    Zastosowane w szkółce zabiegi będą miały wpływ na obfitość kwitnienia drzewek po posadzeniu do sadu. Od sadownika będzie natomiast zależało, czy usunie kwiatostany, czy też dopuści do owocowania w pierwszym roku. W przedstawionym powyżej doświadczeniu usuwano zawiązki, a oceniane drzewka miały wiosną 2003 r. po 5–7 kwiatostanów.                      

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułREJESTRACJA I PASZPORTY ROŚLIN
    Następny artykuł160 zł NA HEKTAR

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.