Warsztaty nawadnieniowe

Uczestnicy warsztatów nawodnieniowych w IO Skierniewice
Praktyczne warsztaty dotyczące nawadniania i fertygacji roślin sadowniczych odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach w dniach 15 i 16 marca br. W trakcie ich trwania omówiono zmiany klimatyczne, potrzeby wodne roślin uprawnych oraz sposoby rozwiązania problemów wynikających z niedoborów wody w trakcie wegetacji.
– Internetowa platforma wspomagania decyzji nawodnieniowych, która jest dostępna na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa jest odpowiedzią na potrzeby rynku wynikające z konieczności uporządkowania wiedzy na temat nawadniania upraw, szacowania potrzeb wodnych roślin, projektowania i montażu instalacji nawodnieniowej i do fertygacji – powiedział prof. dr hab. Waldemar Treder z Pracowni Nawadniania IO w Skierniewicach. 
Internetowa platforma wspomagania decyzji nawodnieniowych obejmuje wiele przydatnych kalkulatorów służących do  wyliczania potrzeb wodnych roślin, czas nawadniania i wielkość dawek wody. Praktycznym rozwiązaniem są kalkulatory wspomagające sadownika w projektowaniu instalacji nawodnieniowej według dostępności wody i wielkości posiadanego areału. 

Prof. Waldemar Treder (IO)

Katarzyna Wójcik z Pracowni Nawadniania IO w Skierniewicach zaprezentowała sieć stacji meteorologicznych w Polsce i możliwość korzystania z ich odczytów celem praktycznego wykorzystania w nawadnianiu upraw oraz wykonywania innych zabiegów w uprawach sadowniczych. W odczytach stacji meteorologicznych można znaleźć wielkość ETo (ewapotranspiracji wskaźnikowej) dla dango obszaru. Wielkość ta po pomnożeniu przez współczynnik danej uprawy daje ewapotranspirację rzeczywistą (ETr), która obrazuje dzienne potrzeby wodne danej uprawy. 

 Mgr Katarzyna Wójcik (IO)
 
– Rolnictwo zużywa najwięcej wody z zasobów ziemskich. W Polsce jest niekorzystny bilans wodny, co oznacza, że niewystarczające są opady roczne, które średnio wynoszą 650 mm. Znaczne parowanie wody z gleby i roślin (Eto= 450 mm), będące skutkiem zmian klimatycznych utrudnia towarową uprawę roślin. O ocieplaniu się klimatu świadczą ekstremalne zjawiska pogodowe (upały, ulewne deszcze, gradobicia itp.) – powiedział dr Krzysztof Klamkowski z Pracowni Nawadniania IO w Skierniewicach. 
Rośliny cierpią na stres wody zarówno wówczas, gdy jej brakuje i gdy jest jej nadmiar. Nawadnianie upraw jest sposobem na zapobieganie stresom wodnym. Jednak musi być ono prowadzone w oparciu o określone kryteria np. o potrzeby wodne roślin. 
Ewapotranspiracja w Polsce jest znaczna, a oznacza ona sumę ubytku wody z gleby porośniętej roślinnością na skutek parowania gleby i transpiracji roślin ją pokrywających. W dużej mierze jest ona zależna od warunków klimatycznych (promieniowania słonecznego, temperatury i prędkości wiatru). Dr K. Klamowski omówił 4 metody wyliczania ewapotranspiracji wskaźnikowej (Eto) w oparciu o modele (według temperatury, Grabarczyka, Hargreavesa i Penmana-Monteitha), które w postaci kalkulatorów są dostępne w zakładce internetowej platformy wspomagania decyzji nawodnieniowych.

Dr Krzystof Klamkowski (IO)

Ewapotranspiracja rzeczywista jest wielkością charakterystyczną dla określonego gatunku roślin (ETr). Znajomość jej wielkości jest pomocna w ocenie faktycznego zapotrzebowania na wodę uprawy. Aby informacje były bardziej szczegółowe konieczne jest również monitorowanie wilgotności gleby, a do tego służą tensjometry i mierniki wilgotności (sondy), które pozwalają obserwować zmiany wilgotności gleby na różnych poziomach głębokości w zakresie wzrostu korzeni roślin uprawnych. Co jest pomocne do sterowania instalacją nawodnieniową. 

Więcej – w zakładce Technika naszego portalu. Szczegółowe informacje na temat nawadniania i fertygacji można znaleźć na stronie http://www.nawadnianie.inhort.pl
Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZdrowe odżywianie chroni przed depresją?
Następny artykułPraktyczne warsztaty z nawadniania …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.