Praktyczne warsztaty z nawadniania …

… odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach 15 i 16 marca br. (dla dwóch grup uczestników). Podczas szkolenia uczestnicy mogli w praktyce nauczyć się korzystać z kalkulatorów i systemu wspomagania decyzji nawodnieniowych, które opracował zespół Pracowni Nawadniania IO. Rejestracja była otwarta dla indywidualnych producentów, grup producentów, doradców ODR, specjalistów PIORiN, pracowników firm zajmujących się planowaniem i instalacją systemów nawadniania. Szkolenie było bezpłatne i przeprowadzone w ramach Programu Wieloletniego IO 2015 – 2020.
Jak informował podczas szkolenia prof. dr hab. Waldemar Treder z IO, w serwisie uruchomionym na serwerze Instytutu Ogrodnictwa pod adresem http://www.nawadnianie.inhort.pl dostępne są następujące moduły: dane meteo, artykuły, wykłady, sympozja naukowe, kalkulatory. Dostęp do wszystkich publikacji i kalkulatorów jest bezpłatny, a narzędzie dla praktyków powstało w ramach PW prowadzonego w IO, zadanie 2.2. „Optymalizacja nawadniania upraw sadowniczych w Polsce z uwzględnieniem przebiegu pogody i zasobów wodnych gleby w głównych rejonach upraw sadowniczych”.

Prof. Waldemar Treder (IO)

Za cel podjętych prac zespół prof. W. Tredera postawił sobie poprawę efektywności wykorzystania wody do nawadniania roślin sadowniczych. Narzędziem było opracowanie internetowego serwisu zaleceń nawodnieniowych oraz opracowanie i wdrożenie za pomocą internetu prostych metod szacowania potrzeb wodnych roślin sadowniczych. Podczas warsztatów specjaliści z IO krok po kroku omawiali poszczególne zakładki serwera. 


Dane meteo
strony te zawierają dane meteo dla wybranych stacji meteorologicznych. Dane są automatycznie pobierane z serwera przechowującego wyniki pomiarów meteorologicznych. W serwisie umieszczono stacje należące do Instytutu Ogrodnictwa, jak też stacje firm prywatnych. Serwis jest tak przygotowany aby mógł być uzupełniany o dodatkowe stacje. Każdy kto chciałby umieścić swoją stacje w serwisie może to zrobić poprzez zgłoszenie takiej woli do autorów strony. Stacje IO obliczają także wysokość ewapotranspiracji wskaźnikowej (ETo) oraz dzienny i okresowy bilans klimatyczny. Dostęp do tych danych (tylko dla stacji IO) uzyskujemy poprzez „kliknięcie” lewym klawiszem myszy na przycisk.

Artykuły
Strona zawiera publikacje naukowe oraz artykuły popularno-naukowe poświęcone nawadnianiu. Użytkownik zaznacza rodzaj artykułu i wpisuje słowo kluczowe zgodne z poszukiwaną tematyką. W bazie artykułów umieszczamy pełne teksty (format pdf) z możliwością nie tylko odczytu, ale także skopiowania.
Baza jest otwarta, każdy autor i wydawnictwo może tu umieścić swój tekst. Wystarczy przesłać go w wersji pdf pod adres autorów strony. Do umieszczenia publikowanego już artykułu wymagana jest pisemna zgoda wydawnictwa.

Wykłady
W zakładce wykłady umieszczone są krótkie prezentacje opisujące problemy związane z nawadnianiem roślin. Baza wykładów jest otwarta dla wszystkich autorów którzy zechcą przesłać swoje prezentacje.

Kalkulatory
W tej części serwisu umieszczono aplikacje obliczeniowe pozwalające na wyznaczenie wielu istotnych parametrów przydatnych przy prowadzeniu nawadniania i fertygacji roślin.

Nawadnianie
Użytkownik może tu obliczyć wiele z parametrów niezbędnych podczas projektowania i użytkowania instalacji nawodnieniowej. Aplikacje pozwalają na wykonanie obliczeń dla systemów kroplowych, minizraszania i deszczowania.
Przykładowo w zakładce nawadnianie kroplowa, aplikacja umożliwia obliczenie dawki, lub czasu nawadniania dla systemów kroplowych. Po wpisaniu parametrów opisujących kwaterę i instalację nawodnieniową, otrzymujemy dane o wielkości kwatery, wydatku wody na jednostkę powierzchni i wydatku wody na roślinę. Po wstępnym wprowadzeniu danych można prowadzić dalsze obliczenia, np. jaka jest dawka wody przy określonym czasie nawadniania, lub jak długo trzeba nawadniać aby zastosować określoną dawkę wody. Możemy obliczyć także niezbędny czas nawadniania dla określonej dawki wody na roślinę lub na emiter.
W zakładce Fertygacja umieszczono  algorytmy obliczeniowe przydatne do stosowania fertygacji roślin sadowniczych. Kalkulator wyznacza parametry pożywki, oraz niezbędny czas nawadniania do aplikacji zakładanej dawki wybranego makroelementu (N, P lub K). 
 Grupa uczestników warsztatów nawodnieniowych wraz z organizatorami i wykładowcami
 
Szkolenie przeprowadzono w ramach Programu Wieloletniego IO 2015-2020.
 
Tekst (na podstawie danych o serwisie nawodnieniowym) i foto Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarsztaty nawadnieniowe
Następny artykułPolska największym producentem borówki w Europie i wzorem współpracy plantatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.