KE wesprze sektor pszczelarski

fot. J. Klepacz-Baniak
fot. J. Klepacz-Baniak
Sektor pszczelarski UE w ciągu trzech lat dostanie wsparcie od Komisji Europejskiej w postaci 120 mln euro. Kwota ta jest o 12 mln euro wyższa w porównaniu do wartości wsparcia udzielonego temu sektorowi w latach 2017-2019.

Wsparcie UE, udzielane w ramach krajowych programów pszczelarskich będzie obowiązywało od 1 sierpnia 2019 r. do 31 lipca 2022 r. Programy te są opracowywane na szczeblu krajowym. Ich celem jest poprawa warunków sektora pszczelarskiego i marketingu produktów. Środki przeznaczane są m.in. na edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności, zwalczanie chorób pszczół, działania na rzecz poprawy jakości produktów pszczelich.

UE jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie. Według statystyk, w 2018 r. na terenie UE było ponad 600 tys. pszczelarzy, do których należało ponad 17,5 mln rodzin pszczelich.

Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na obszarach wiejskich. Pszczoły mają ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i utrzymania ekosystemów. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.

Joanna Klepacz-Baniak

źródło: ec.europa.eu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPozostałości pestycydów we francuskich produktach
Następny artykułSilver Axe IV – zatrzymano ponad 550 ton nielegalnych środków ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.