Wąż w ogrodzie

    Jaki powinien być wąż ogrodowy?

    Odpowiednio długi – najlepiej nieco dłuższy, niż odległość między źródłem wody, a najdalszym punktem ogrodu.

    O optymalnej średnicy – w ogrodach najczęściej używamy węży o średnicy ½ cala (czyli 12,6 mm) oraz ¾ cala (19 mm). Większa średnica oznacza większe ciśnienie wody, warto też pamiętać o tym, że im dłuższy wąż, tym dłuższą drogę musi pokonać woda, co oznacza nieco niższe ciśnienie na końcu węża.

    Trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne (tu duże znaczenie ma gramatura i jakość surowców, z których go wyprodukowano), najlepiej kilkuwarstwowy i wzmocniony oplotem krzyżowym.
     
    Łatwy w użytkowaniu – dobrze by było, gdyby się nie skręcał i nie tworzył supłów. Powinien być  też odporny na działanie promieni UV i osadzanie się glonów wewnątrz węża.

    Wąż może mieć również cechy, których się po nim nie spodziewamy – na przykład być miły w dotyku, albo wykonany z tworzywa, które może mieć kontakt z żywnością.

    Firma Cellfast – krajowy lider w produkcji węży ogrodowych i akcesoriów oraz jeden z wiodących producentów swej branży w Europie – oferuje następujące węże:

    Wąż ECONOMIC: 3-warstwowy, z poliestrowym oplotem krzyżowym (to oplot najprostszy, ale jednocześnie najbardziej wytrzymały na ciśnienie), odporny na promienie UV i osadzanie glonów wewnątrz węża, elastyczny. Tradycyjnie zielony. Dostępny w sześciu średnicach : 1/2, 5/8, 3/4, 1, 5/4, 6/4 cala i przeznaczony do użytkowania w temperaturach od -10 do +50°C.

    Wąż PLUS: 3-warstwowy, z trwałym wzmocnieniem wykonanym z przędzy najwyższej jakości, odporny na promienie UV oraz osadzanie glonów wewnątrz węża. Wytrzymały i elastyczny. Dostępny w czterech średnicach: 1/2, 5/8, 3/4, 1 cal i przeznaczony do użytkowania w następującym zakresie temperatur: od -20 do+60°C. Gwarancja producenta na 5 lat.

    Wąż PROFESSIONAL: także 3-warstwowy, z oplotem krzyżowym wykonanym z poliestrowej przędzy najwyższej jakości. Nie skręcający się i odporny na powstawanie supłów blokujących strumień wody. Odporny na promienie UV oraz osadzanie glonów wewnątrz węża. Wyjątkowo wytrzymały i elastyczny nawet w niskich temperaturach (zakres temperatur od -20 do +60°C). Dostępny w dwóch średnicach: 1/2 i 3/4 cala. Gwarancja 10 lat.
     
    Wąż GREEN ATS2 (Anti Twist System): 5-warstwowy. Warstwa wewnętrzna wykonana z tworzywa, które może mieć kontakt z żywnością. Wąż nie skręcający się i odporny na powstawanie supłów blokujących strumień wody. Z podwójnym oplotem krzyżowo-trykotowym (ATS2™) wykonanym z poliestrowej przędzy najwyższej jakości. System  ATS2 sprawia, że wąż jest jeszcze bardziej odporny na wysokie ciśnienie, uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Wąż odporny na promienie UV oraz osadzanie glonów. Wolny od kadmu, baru i ołowiu. Ma doskonałe właściwości użytkowe i długoletnią gwarancję. Węże z systemem ATS2 to propozycja dla klientów ceniących wysoką jakość i walory użytkowe.

    Wąż HOBBY ATS2: 6-warstwowy. Warstwa wewnętrzna wykonana z tworzywa nadającego się do kontaktu z żywnością. Nie skręcający się i odporny na powstawanie supłów blokujących strumień wody. Z podwójnym oplotem krzyżowo – trykotowym (ATS2™) wykonanym z poliestrowej przędzy najwyższej jakości. Odporny na promienie UV oraz osadzanie glonów wewnątrz węża. Wolny od kadmu, baru i ołowiu. Ma doskonałe właściwości użytkowe i długoletnią gwarancję.
     
    Nowość !
    Wąż ORIGINALFLEX: 4-warstwowy wąż wykonany w technologii velvet – dzięki czemu jest bardzo elastyczny i przyjemny w dotyku. Jego wnętrze wykonano z tworzywa, które może mieć kontakt  z żywnością. Wyjątkowo odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Ma doskonałe właściwości użytkowe nawet w bardzo niskich temperaturach (zakres temperatur: od -20 do +60 °C).  Nie zawiera kadmu, baru i ołowiu. Ceny tego węża rozpoczynają się od około 85zł (1/2 cala, 25mb).

    Węże z firmy Cellfast można kupić w długościach od 10 do 50m. Najtańszy (Economic) kosztuje około 20zł (1/2 cala, 20mb). Najdroższe i najdłuższe kosztują nawet kilkaset złotych.

    Poprzedni artykułKwitnące na kolorowo lato
    Następny artykułKonkurs Captan 2013 – rozstrzygnięty