Głąbik krakowski – reaktywacja

Sałata łodygowa (syn. szparagowa) w Małopolsce znana jest pod nazwą głąbik krakowski. Warzywo to według XIX w. źródeł gościło na stołach krakowian, wraz z początkiem lat 60-tych zaczęto zapominać o jego wartości kulinarnej.

Obecnie od zapomnienia „ratują” go organizatorzy targów HORECA® (które odbędą się 20-22 listopada br. w Krakowie). W ramach akcji „Tradycja w natarciu”, której celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo lokalnych smaków, zaprosili do współpracy cenionych szefów kuchni.

Szefowie kuchni ze skrzyniami wypełnionymi głąbikiem krakowskim

Spotkali się oni wczoraj na polu należącym do gospodarstwa rolnego JeDynie w Wawrzeńczycach, ab wspólnie zebrać rośliny głąbika.

Daria Latała, właścicielka gospodarstwa JeDynie wraz z Leszkiem Kawą, szefem kuchni – prezentują głąbika krakowskiego

Wszystko wskazuje, że głąbik ma szansę stać się nowym kulinarnym symbolem Krakowa. Dzięki zaangażowaniu szefów kuchni, którzy słyną z nietypowych połączeń i odważnych zestawień, być może już niebawem znajdziemy głąbika w kartach małopolskich restauracji.

Łodygi (ale też liście) spożywa się w formie surowej lub po obróbce termicznej, nadają się do kiszenia (z kiszonych przyrządza się zupę, w smaku przypominającą ogórkową)

Sałata łodygowa to roślina dnia długiego, latem jej uprawa może sprawiać trudności, dlatego warto prowadzić uprawę na zbiór wiosenny lub jesienny. Może być wykorzystana jako przedplon lub poplon. Jest gatunkiem łatwym w uprawie.

Młoda roślina głąbika

Częścią użytkową jest łodyga, którą ścina się przy ziemi, gdy osiągnie odpowiednią wysokość (30-60 cm) i średnicę, najpóźniej gdy pojawiają się zawiązki kwiatostanu.

Rośliny „gotowe” do zbioru

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRuch Zielonych Narodów inwestuje w Mołdawię
Następny artykułRozwój usług rolniczych – ruszył nabór wniosków

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.