Strategia zrównoważonego rozwoju 2030

Rozpoczęły się konsultacje jednego z najważniejszych dokumentów, który określa w jaki sposób państwo polskie będzie wspierało rozwój obszarów wiejskich i dziedzin z nim związanych. Będą one trwały do 2 lipca.

To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając wspólnie z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030”.

Strategia zrownowazonego rozwoju

Szef resortu zwrócił uwagę, że jest to nawiązanie do strategii z 2012 roku, którą przygotowali poprzednicy. Minister podkreślił, że na ówczesnym etapie był to dobrze przygotowany dokument jednak czasy się zmieniają i wraz z nimi zmieniają się warunki.

Obszary wiejskie są takim miejscem, gdzie nie wystarczą same działania ministra, który ma wpisany rozwój obszarów wiejskich w swoje kompetencje. Na obszarach wiejskich jest potrzeba współdziałania różnych rozproszonych w innych resortach elementów − dodał minister.

Minister zaznaczył, że Strategia jest odpowiedzią na megatrendy występujące na świecie w odniesieniu do rolnictwa. Wymienił wśród nich: globalizację, demografię, cyfryzację oraz środowisko i klimat. Poinformował, że zagadnienia te były także tematem rozmów z ministrami rolnictwa krajów UE podczas spotkania Rady Agrifish w Bukareszcie.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa jest jedną z 9 strategii tzw. planu Morawieckiego. Zakładamy, że będzie ona przyjęta przez Radę Ministrów we wrześniu lub październiku tego roku. Do 2 lipca zbieramy wszystkie opinie i konsultacje publiczne – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który przybliżył założenia dokumentu. Mamy cały miesiąc, aby spokojnie zebrać opinie, podsumować i wpisać założenia. Strategia będzie się przekładała na projekty realizowane w kolejnych latach – dodał wiceminister.

Celem podstawowym Strategii jest zapewnienie wzrostu dochodów mieszkańców obszarów wiejskich przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym polskiej wsi.

źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZagrożenie chorobami w szkółkach w 22 tygodniu roku
Następny artykułSzczyt sezonu truskawkowego na Broniszach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.