Susza rolnicza także w uprawach krzewów owocowych

Truskawki, krzewy owocowe oraz zboża ozime i jare to uprawy, które dotknęła susza rolnicza. Taką informację podał IUNG-PIB w kolejnym, trzecim już w tym roku, raporcie dotyczącym monitoringu suszy rolniczej w Polsce. Wystąpienie suszy rolniczej w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca br. stwierdzono w dziewięciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, podlaskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Truskawka
● Susza rolnicza odnotowana została w uprawach tego gatunku w 105 gminach Polski (4,24% gmin kraju).
● W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie (o 85) liczby gmin, w których wystąpiła susza.
● Suszę odnotowano w 6 województwach (łódzkie, podlaskie, wielkopolskie, pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie) na powierzchni 0,78% gruntów ornych.

Krzewy owocowe

● Susza rolnicza dla tej grupy roślin uprawnych wystąpiła w 48 gminach Polski (1,94% gmin kraju).
● Odnotowano ją w 4 województwach (łódzkie, podlaskie, pomorskie, mazowieckie) na powierzchni 0,39% gruntów ornych.

Podsumowanie

● Na dużym obszarze środkowej i północnej Polski stwierdzono wzrost niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszący od -100 do -159 mm.

● Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

● W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie zagrożenia suszą o uprawy krzewów owocowych.

● Nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą, w poprzednim raporcie notowano ich 8 a w obecnym liczba ta wzrosła do 9.

● Na południu kraju zasoby wodne są w dalszym ciągu bardzo duże, powodujące wystąpienie nadmiaru wody dla roślin uprawnych.

Joanna Klepacz-Baniak

Na podstawie raportu IUNG-PIB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.