35-lecie firmy Pessl Instruments

Austriacka firma Pessl Instruments znana choćby ze stacji meteorologicznych i technologii iMetos czy Field Climate obchodzi w tym roku swoje 35-lecie. Dwudniowa konferencja w Weiz gdzie Pessl ma swoją siedzibę, była poświęcona nie tylko historii firmy ale przed wszystkim była okazją do dyskusji na temat nowych technologii w erze cyfrowego rolnictwa

Początek historii firmy Pessl Instruments jest bardzo silnie związany z regionem gdzie założyciel firmy Gottfried Pessl dorastał, kształcił się i pracował. Austriacka Styria ma długie tradycje produkcji owoców, z których najważniejsze są jabłka. To także region znany z winnic i doskonałych win. W 1984 powstała pierwsza stacja Metos – która pomagała w identyfikacji zagrożenia i infekcji parchem a firma przez lata z małej lokalnej firmy została jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w zakresie rolniczych stacji meteo i technologii wspierających decyzje w ochronie, nawożeniu czy nawadnianiu upraw.

Dzisiaj firma zatrudnia ponad 120 osób, nie tylko w Austrii ale także w 16 biurach regionalnych na całym świecie. Razem z siecią dystrybutorów zapewnia w ponad 80 krajach możliwość sprzedaży i doradztwa w zakresie stosowania urządzeń i rozwiązań stworzonych przez  Pessl Instruments . Tegoroczna uroczystość była także okazją do świętowania pierwszych urodzin polskiego oddziału firmy – na czele którego stoi Marek Januszewski.

Marek Januszewski (z lewej) i Marek Wilanowski z Metos Polska

Przedstawiają historię firmy i oferowanych przez nią technologii Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Dr Heiner Dencer podkreślał, że odzwierciadla ona zmiany jakie zachodzą w technologii, informatyce a przede wszystkim w nowoczesnym rolnictwie. Pierwsze stacje przekazywały dane kablem do systemu DOS, wielkim krokiem było przejście METOS w 2005  do etapu „on line” – powstaje iMetos i platforma FieldClimate a dane były automatycznie transmitowane z wykorzystaniem GPRS. Każdy kolejny rok jest powiązany z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, zwiększa się ilość zbieranych danych a także informacji i możliwości, które oferują one rolnikom. Wszystko to już nie tylko w formie programów komputerowych ale także zaawansowanych aplikacji na urządzenia mobilne. Stąd także ciągłe inwestycje w nowe technologie i programy badawcze realizowane przez dział badawczo-rozwojowy firmy.

Założyciel i Prezes firmy Gottfried Pessl (w środku), Dr H. Denzer Dyrektor d/s Badań i Rozwoju (z lewej) oraz D. Janic Dyrektor Zarządzający

Podczas konferencji przedstawiciele firmy podkreślali znaczenie współpracy z partnerami z różnych branż. Stąd między innymi zaproszenie na konferencję prelegentów spoza firmy Pessl takich jak choćby Meteoblue, Adama, SGS,  John Deer, Sinergise czy KWS. Polskę reprezentował Mirosław Maziarka, prezes  firmy AgroSmartLab,  który przedstawił rozwiązania dotyczące wspierania decyzji w ochronie i produkcji owoców i warzyw.

Czerwcowa konferencja była też okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań, które wprowadza obecnie Pessl Instruments: iMetos MobileLab oraz nowej generacji stacji meteo iMetos LoRAIN.

iMetos LoRAIN

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSusza rolnicza także w uprawach krzewów owocowych
Następny artykułFDS Bayer – podsumowanie sadowniczego półrocza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.