Szklarnie: efekt dyfuzji światła

Za najbardziej innowacyjny produkt ostatniej edycji targów Horti Fair uznano preparat ReduFuse holenderskiej firmy Mardenkro BV. Jest to środek tworzący na szkle powłokę rozpraszającą światło przenikające do szklarni. Dzięki niej uzyskuje się podobny efekt, jak przy zastosowaniu szkła dyfuzyjnego.

Preparat ReduFuse zawiera pigment o właściwościach rozpraszających promienie słoneczne padające na szkło. Zastosowanie powłoki nie zmniejsza jednak ilości światła przenikającego do wnętrza obiektu, w sposób typowy dla tradycyjnych substancji cieniujących. Rozproszone światło dociera do roślin pod różnymi kątami, zapewniając ich równomierne oświetlenie, również w dolnych partiach. Dzięki dyfuzji promieni słonecznych temperatura roślin ulega obniżeniu, a górne partie nie są narażone na poparzenia słoneczne podczas intensywnego nasłonecznienia latem. Optymalizacja promieniowania słonecznego skutkuje zwiększeniem powierzchni fotosyntetyzującej roślin, a więc również ich produktywności, co w konsekwencji pozwala na uzyskanie wyższych i lepszej jakości plonów. Preparat można w prosty sposób nanieść na szkło przy użyciu spryskiwacza. Łatwo można także zmyć z dachu szklarni utworzoną przez ten środek powłokę (np. w miesiącach, kiedy natężenie światła jest niskie), za pomocą preparatu ReduClean, oferowanego przez firmę Mardenkro BV.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWinorośl wraca do Sandomierza?
Następny artykułLampa ogrodnicza w technologii plazmowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.