Ekologiczny gigant z Australii

Farma szklarniowa w Australii
Farma szklarniowa w Port Augusta (Australia) jest własnością firmy Sundrops Farms prowadzącej ekologiczne gospodarstwa wielkopowierzchniowe w Australii, Europie i USA. Produkcję opiera się na odnawialnych źródłach energii.

W obiekcie w Port Augusta znajdują się cztery 5-hektarowe bloki szklarniowe zbudowane w technologii zaprojektowanej przez duńską firmę Aalborg CSP specjalizującą się w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii (OZE).

Port Augusta jest najbardziej usłonecznionym miejscem w Australii (minimalny poziom promieniowania to 8 tys. dżuli na tydzień, dwukrotnie więcej, niż na większości powierzchni kraju). Opady sięgają około 214 mm rocznie. Źródłem wody jest Zatoka Spencer – po odsoleniu służy ona do fertygacji roślin i regulowania temperatury w szklarniach. Ciepło potrzebne do odsalania wody morskiej pochodzi z instalacji składającej się z ponad 23 tysięcy luster o powierzchni 2 m kwadratowych każde i 127 metrowej wieży solarnej z kotłem (37 MW). Promienie słoneczne odbijane przez lustra zmieniają wodę w kotle w parę – ta ogrzewa szklarnie, a po schłodzeniu się jest używana do sterylizacji powietrza w szklarniach i nawadniania. Słońce zastępuje spalanie 14 metrów sześciennych oleju napędowego tygodniowo.

Sterylność i filtrowanie powietrza eliminują pojawianie szkodników czy chorób.
Produkcja wynosi około 15 tys. ton pomidorów rocznie i jest zakontraktowana na 10 lat przez jedną z największych australijskich sieci handlowych. Rośliny są uprawiane systemem hydroponicznym.

za: weeklytimesnow.au

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMałe przetwórstwo w 2019
Następny artykułZapasy jabłek w Polsce i Europie według WAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.