Jakie nawozy najlepsze na wiosnę?

Rośliny po spoczynku zimowym zwykle nie są w najlepszej kondycji. Zależy to przede wszystkim od warunków panujących podczas zimy.

Zwykle wczesną wiosną tuż przed ruszeniem wegetacji wszyscy producenci stosują pogłównie nawozy azotowe. Jest to uzasadnione. Nawozy mineralne muszą mieć trochę czasu na przejście do roztworu glebowego  skąd mogą być pobrane przez rozpoczynające wzrost rośliny. Jednak aby jakiekolwiek pierwiastki mogły być pobrane z gleby, musi sprawnie działać system korzeniowy. Z tego też względu tuż po ruszeniu wegetacji należałoby zastosować nawożenie dolistne nawozami zawierającymi łatwo przyswajalny fosfor, magnez oraz mikroelementy – takie jak cynk czy  żelazo. W celu dostarczenia dużej ilości wysokoprzyswajalnych mikroelementów w formie chelatu EDTA możemy zastosować nawóz Greenmix. Zawiera on 0,5% boru, 1% miedzi, 4% żelaza, 4% manganu, 0,1% molibdenu i 2% cynku.

Fosfor jest pierwiastkiem, który bierze udział w przemianach energetycznych w roślinie, magnez i żelazo odpowiadają za barwniki zielone i fotosyntezę, a cynk wzmaga tolerancje na niskie temperatury. Fosfor jest również odpowiedzialny za przyrosty młodych korzeni włośnikowych, a te są odpowiedzialne za pobieranie składników pokarmowych. Nawozem pozwalającym dostarczyć fosfor w niekorzystnych warunkach jest Magic P Star. Jego największym atutem jest to, że fosfor w nim zawarty działa przy niskich temperaturach. Już przy 50C jest pobierane 70% tego pierwiastka z zastosowanego nawozu.

Dodatkowo w celu przyspieszenia i polepszenia wchłaniania składników z powyższych nawozów możemy do zabiegów dodać produkt aminokwasowy Vit-Org. Zawarte w nim aminokwasy roślinne dodatkowo zadziałają regeneracyjnie i pobudzająco  na rozpoczynające wegetację rośliny.

Arkadiusz Majkowski
Doradca handlowy Green Eco Poland

Źródło: Green Eco Poland

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo 100 tys. zł na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej
Następny artykułEuropejska Nagroda za Innowację Spółdzielczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.