Winiarskie święto w Sandomierzu

Dobiegło końca Święto Młodego Wina, organizowane w weekend 18 -20 listopada przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Była to czwarta edycja imprezy, cieszącej się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Do miasta przyjechało z tej okazji prawie 500 gości z całej Polski i nie tylko. Czekały na nich spotkania, warsztaty ze specjalistami, a przede wszystkim młode wino z 11 lokalnych winnic.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali – oprócz przedstawicieli Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy – m.in. Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, Grzegorz Socha, radny Sejmiku Wojewódzkiego i posłanka Anna Krupka. Dziękując lokalnym producentom za ich pasję i zaangażowanie, podkreślali, że przyczynia się ona także do promocji miasta i regionu. Następnie korowód sandomierskich winiarzy, rycerzy i orkiestry przeszedł z dziedzińca Zamku na Rynek Starego Miasta, gdzie winiarze otrzymali od burmistrza Sandomierza, Marka Bronkowskiego, klucze do miasta.

Podczas tegorocznego Święta Młodego Wina zaprezentowało się aż jedenastu producentów z Sandomierszczyzny i okolic: Winnica Carolus, Winnica Dom Bliskowice, Winnica Kędrów, Winnica Modła, Winnica Na Rozdrożu, Winnica Nad Jarem, Winnica Mazurak, Winnica Nobilis, Winnica Płochockich, Winnica Sandomierska oraz Winnica Św. Jakuba.

Święto Młodego Wina było doskonałą okazją dla mieszkańców i turystów, by poznać pasjonatów produkujących wino, porozmawiać o uprawie winorośli i oczywiście spróbować trunku z tegorocznych zbiorów. Nie zabrakło również merytorycznych dyskusji z ekspertami, warsztatów sommelierskich i prezentacji powstających w okolicach win ze starszych roczników. Tradycja winiarska odradza się na Sandomierszczyźnie od kilkunastu lat, a lokalne wina cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Zdobywają również nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach.

Radosną atmosferę Święta Młodego Wina zakłócił nieprzyjemny incydent – kontrola z Urzędu Celnego. Jej powodem była dyskusyjna kwestia, czy winiarze mogą nieodpłatnie częstować gości młodym winem. Urzędnicy skonfiskowali trzem producentom wino przeznaczone do degustacji. Jak wyjaśniają przedstawiciele Sandomierskiego Stowarzyszenie Winiarzy, organizującego Święto, na takim etapie nie mamy do czynienia z finalnym produktem, ale takim, który dopiero ma znamiona przyszłego wina, zapowiada jego przyszłe aromaty i smaki.

Chociaż atmosfera Święta została zakłócona, a niektóre degustacje przerwane, w sobotnim koncercie galowym wzięło udział prawie 300 gości. Zarówno dla winiarzy, jak i dla uczestników imprezy ważna była deklaracja burmistrza Sandomierza, że w przyszłym roku odbędzie się V edycja Święta Młodego Wina.

Źródło: mat. prasowe Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł1,2 mld zł w tym roku wypłaciła rolnikom ARR
Następny artykułNa wystawie Horti-Tech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.