Ogrodnicze glebogryzarki

W małych gospodarstwach - jakich w Polsce nie brakuje - drobny sprzęt zmechanizowany nie jest jeszcze zbyt popularny, ale do szerszego korzystania z takich maszyn będzie skłaniać konieczność zwiększania wydajności pracy i rosnący koszt siły roboczej. Prezentujemy kilka małych maszyn firmy Honda.
 
FG110 
 
Glebogryzarka-opielacz Honda FG110 z serii MINI to lekka i kompaktowa, spalinowa maszyna ogrodnicza do uprawy gleby – przygotowania ziemi pod siew i wysadzania rozsad. Jest bardzo pomocna w odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby, mieszaniu podłoża z nawozami lub kompostem.  Ze względu na niewielką szerokość roboczą (23 cm) doskonale sprawdza się w pracy na wąskich Małzagonach oraz w tunelach, szklarniach, inspektach czy przy uprawie truskawek. Jest zwrotna, trwała w eksploatacji i bardzo łatwa w obsłudze – umieszczenie silnika o mocy 1 KM pionowo nad nożami powoduje, że urządzenie zagłębia się w ziemi bez dużego wysiłku ze strony użytkownika. Jej niewielki rozmiar i waga 13 kg umożliwia sprawne przenoszenie oraz przewożenie w bagażniku samochodowym. 
Dodatkowo jest to maszyna przyjazna dla środowiska. 4-suwowy silnik mini, w który jest wyposażona, ma obniżony poziom emisji spalin, a jego niski dźwięk nie zakłóca ciszy otoczenia. Silnik ten zużywa także mniej paliwa i nie wymaga przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej. Dzięki niemu maszyna jest łatwa w eksploatacji i przechowywaniu. W 2012 r. glebogryzarka Honda FG110 została wyróżniona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów jako wyrób najwyższej jakości, spełniający wymagania stawiane przez profesjonalistów.
 
Podstawowe dane techniczne 
Silnik: typ – GX 25, pojemność – 325 cm3, moc maksymalna 1 KM.
Pojemność zbiornika na paliwo 0,57 l, średni czas pracy na zbiorniku – 2 godz.
Szerokość robocza regulowana – 23/12 cm.
Noże: liczba – 4, średnica – 20,5 cm, prędkość – 182 obr/min.
Biegi: 1.
Wymiary (dł. x szer. x wys.):  117,5×36,5×95,5 cm
Masa:13 kg

 

 
Honda FG110 
 

[NEW_PAGE]

FF300  
 
Glebogryzarka Honda FF300 z serii Super Komfort rekomendowana jest przede wszystkim profesjonalistom. Jest to maszyna wyposażona w technologię ARS (Active Rotary System) – System Aktywnych Obrotów. 
 
Dzięki regulowanej szerokości roboczej od 29 do 45 cm, FF300 sprawdza się w pracy w międzyrzędziach upraw. Natomiast mechanizm ustawiania głębokości umożliwia jej dobór (2-16 cm) odpowiednio do warunków. 
Efektywne spulchnianie gleby – nadanie nawet ciężkim rodzajom gleby odpowiedniej struktury, umożliwia ARS, który dywersyfikuje kierunek obrotów noży tnących. Skrajne noże bębna obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych.
 
Kierowanie maszyną podczas pracy zapewnia silnik GXV57 o pionowym wale, w połączeniu z umiejscowieniem bębna glebogryzarki z przodu maszyny, napędem kołowym i doskonałym wyważeniem. Sprawne zawracanie i skręcanie maszyną umożliwia mechanizm różnicowy dużych kół i skrzynia biegów o 2 przełożeniach do przodu i 1 w tył. 
 
Podstawowe dane techniczne
Silnik: typ – GXV57, pojemność – 57 cm3, moc maksymalna – 2,0 KM.
Pojemność zbiornika na paliwo – 1 l, średni czas pracy na zbiorniku -2,5 godz.
Szerokość robocza regulowanaod 29 do 45 cm.
Noże: liczba 2×2, średnica 26 cm, prędkość – 131 obr/min.
Przeniesienie napędu:niezależne,  łańcuchowe.
Biegi:2 do przodu/1 w tył.
Regulacja rączki: góra/dół.
Wymiary maszyny (dł. x szer. x wys.):146 x 46 x 101 cm.
Masa:50 kg
 

Honda FF300

 

FR750  
Glebogryzarka FR750 z serii PROFI jest przeznaczona dla ogrodników, szkółkarzy, sadowników oraz osób i firm zajmujących się aranżacją i pielęgnacją ogrodów. 
 
Jest to maszyna jednofunkcyjna, z tylnym agregatem, w którym noże pracują w systemie przeciwbieżnym ARS (Active Rotary System) – System Aktywnych Obrotów. Parametry agrotechniczne i konstrukcja oparta na niezawodnym profesjonalnym silniku GX200 plasują FR 750 w czołówce maszyn tej klasy.
 
FR750 o szerokości roboczej 65 cm, jest wyposażona w 4-suwowy, górnozaworowy silnik Honda GX 200, łańcuchową przekładnię napędową i zbiornik paliwa o pojemności 2,8l, który umożliwia ponad 2-godzinną pracę. Noże o prędkości 230 obrotów na minutę umożliwiają uzyskanie optymalnej struktury gleby i wyrównanie jej powierzchni. Komfort użytkowania zwiększają ergonomiczne rączki oraz blokada bezpieczeństwa. 
Podstawowe dane techniczne
Silnik: typ -GX200, pojemność – 198 cm3, moc maksymalna – 5,5 KM.
Pojemność zbiornika na paliwo 2,8 l, średni czas pracy na biorniku – 2,3 godz.
Szerokość robocza – 65 cm.
Noże: liczba2x2, średnica – 33 cm, prędkość- 230 obr/min. Przeniesienie napędu – łańcuch.
Biegi -2 w przód / 1 w tył.
Regulacja rączki – góra/dół, prawo/lewo.
Wymiary (dł. x szer. x wys.) – 114x57x150 cm
Masa maszyny 90 kg.
 
Honda FR750

[NEW_PAGE]

F560
Ciągnik jednoosiowy Honda F560 jest maszyną rolniczą i ogrodniczą. Zbudowany jest na monobloku: silniku, skrzyni biegów  i jednoosiowym układzie jezdnym. F560 jest wyposażony w 4-suwowy silnika Honda GX 160, łańcuchową przekładnię napędu, skrzynię biegów z 6 przełożeniami do przodu i 2 w tył i zbiornik paliwa o pojemności  2,2l, zapewniający ponad 2-godzinną pracę. 
Wałek odbioru mocy umożliwia przyłączanie różnorodnych przystawek – kosiarki, glebogryzarki tylnej, zamiatarki. Do F560 można także dołączać wyorywacz, sadzarkę do ziemniaków, pług z przedpłużkiem, pług do orki zagonowej, pług obrotowy, obsypnik, kultywator czy kultywator z wałem. Po dołączeniu odpowiedniej przyczepy wraz z siedziskiem można takim zestawem przewozić  materiały o masie do 450 kg. Komfort użytkowania zapewniają regulowane ergonomiczne rączki i blokada bezpieczeństwa. 
 
Podstawowe dane techniczne
Silnik: typ – GX160, pojemność – 163 cm3, moc maksymalna – 4,8KM
Pojemność zbiornika na paliwo 2,2 l, średni czas pracy na zbiorniku- 2,5 godz.
Przeniesienie napędu -pasek klinowy/łańcuch.
Biegi -6 do przodu, 2 do tyłu.
Regulacja rączki – góra/dół, prawo/lewo
Wymiary (dł. x szer. x wys.):166 x 59 x 105 cm.
Masa: 53 kg.

 

 
Honda F560 

tekst i zdjęcia: Honda

pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowozelandzki rynek jabłek
Następny artykułCelnicy ostrzegali rolników przed zakupem zbyt taniego paliwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.