Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna? Zobacz, którą lepiej wybrać

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Glebogryzarka
Glebogryzarka to wszechstronne urządzenie, które powinien mieć każdy miłośnik prac ogrodowych. Narzędzie to, dzięki wyposażeniu w zestaw specjalnych ostrzy tnących, doskonale spulchnia i napowietrza ziemię, zapewniając jednocześnie optymalną dystrybucję składników odżywczych. Ważne jest jednak, by kupić dobrej klasy sprzęt, który poradzi sobie z wyzwaniami czekającymi na niego w przydomowym ogrodzie. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając glebogryzarkę?

Najważniejsze parametry techniczne glebogryzarki

Ze względu na swój stosunkowo wysoki poziom skomplikowania poszczególne modele glebogryzarek mogą się od siebie znacząco różnić. Dotyczy to nie tylko ich wydajności oraz ergonomii pracy, lecz również możliwości, jakie zapewnia sam sprzęt. Dlatego też, kupując glebogryzarkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kluczowych parametrów.

Glebogryzarka

Rodzaj napędu glebogryzarki

Glebogryzarki mogą być zasilane na dwa sposoby. Pierwszym z nich są urządzenia napędzane wydajnymi silnikami elektrycznymi. Są one stosunkowo lekkie i charakteryzują się wysoką kulturą pracy. Na szczególną pochwałę zasługuje niski poziom wibracji oraz niewielka emisja hałasu. Niestety warianty elektryczne są zdecydowanie słabsze od spalinowych odpowiedników, dlatego też dedykowane są głównie do pielęgnacji małych ogródków i warzywników.

Z drugiej strony spektrum stoją glebogryzarki zasilane silnikami benzynowymi. Ich motory generują znacznie więcej mocy, umożliwiając tym samym wprawianie w ruch ostrzy o zauważalnie większej szerokości oraz głębokości roboczej. W efekcie praca glebogryzarkami spalinowymi postępuje dużo szybciej niż w przypadku wariantów elektrycznych, dając możliwość sprawnego obrabiania nawet największych ogrodów.

Spalinowe glebogryzarki są również całkowicie niezależne od domowej instalacji elektrycznej. Dzięki temu można nimi pracować praktycznie w każdym miejscu, bez konieczności rozciągania dziesiątek metrów przedłużaczy. Wystarczy tylko zalać ich zbiornik odpowiednią ilością paliwa i uruchomić silnik.

Moc silnika glebogryzarki

Kolejnym niezwykle ważnym parametrem technicznym każdej glebogryzarki jest moc jej silnika. Im będzie ona większa, tym sprawniej urządzenie będzie radzić sobie z przekopywaniem ziemi, zapewniając optymalne przemieszanie ze sobą składników odżywczych.

Mocne silniki umożliwiają również napędzanie szerszych wałów nożowo-tnących, tym samym zwiększając powierzchnię ziemi, którą można obrobić w ciągu jednej godziny. Zaoszczędzony w ten sposób czas będzie można przeznaczyć na inne zabiegi pielęgnacyjne ogrodu lub na zasłużony po ciężkiej pracy odpoczynek.

Jak zatem dobrać moc silnika glebogryzarki?

  • Do warzywników o powierzchni dochodzącej do 300 m2 powinny w zupełności wystarczyć urządzenia zasilane elektrycznie, generujące od 1,2 do 1,5 kW.
  • Do pielęgnacji ogrodów o powierzchni od 300 m2 do 500 m2 lepszym wyborem okażą się spalinowe glebogryzarki 2-suwowe o mocy odpowiadającej około 3 kW.
  • Do uprawy dużych ogrodów lub plantacji o powierzchni przekraczającej 500 m2 warto zdecydować się na zakup najwydajniejszych sprzętów wyposażonych w 4-suwowe silniki spalinowe o mocy przekraczającej 5 kW.

Optymalnie dobrana moc glebogryzarki zagwarantuje płynną pracę, a także uchroni silnik przed przedwczesnym zużyciem. Należy również pamiętać, że w przypadku tak zwanych gleb ciężkich zapotrzebowanie na moc może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Szerokość robocza glebogryzarki

Od tego parametru zależeć będzie efektywność przekopywania ogrodu – im większa będzie szerokość wału nożowo-tnącego, tym więcej ziemi zostanie spulchnione za jednym przejazdem glebogryzarki.

Szerokie ostrze urządzenia zmniejszy też liczbę niezbędnych do wykonania nawrotów, przekładając się na mniejsze zmęczenie operatora sprzętu. Należy jednak pamiętać o tym, że wraz z rosnącą szerokością roboczą glebogryzarki, zwiększać się będzie też jej waga, co utrudni manewrowanie w ciasnych przestrzeniach.

Zakres głębokości roboczej glebogryzarki

Parametr ten określa wysokość warstwy ziemi, jaką będzie w stanie przekopać glebogryzarka. Jest to szczególnie ważne podczas hodowania roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym takich jak jarmuż, pomidory czy kapusta. W takim przypadku niezbędne będzie wyposażenie się w urządzenia zdolne do kopania na głębokość wynoszącą przynajmniej 30 cm. Z kolei do prostszych upraw lub przygotowania gleby pod rośliny ozdobne w zupełności powinna wystarczyć podstawowa glebogryzarka sięgająca na głębokość około 20 cm.

Glebogryzarka

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu glebogryzarki?

Niezwykle przydatną funkcją, w jaką może być wyposażona glebogryzarka, jest wsteczny bieg, który ułatwi wycofanie urządzenia w przypadku jego zakopania się w spulchnionej glebie. Dobrze też, jeśli urządzenie zostanie fabrycznie wyposażone w kute noże o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Artykuł sponsorowany Leroy Merlin

Related Posts

None found

Poprzedni artykułARiMR rozwiązała umowę z firmą odpowiedzialną za System Informatyczny Agencji
Następny artykułOscypek i Spółka – produkty regionalne – czy warto i czy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.