Opryskiwacze o oszczędnym wydatku cieczy roboczej

Zastosowane rozwiązania w opryskiwaczach polowych Danfoil – głównie opatentowany atomizer Eurofoil® – pozwala na skuteczną ochronę roślin przy zużyciu wody na poziomie 30–50 l/ha.

Na przełomie czerwca i lipca grupa producentów warzyw oraz przedstawiciele prasy branżowej mieli możliwość przyjrzenia się opryskiwaczom polowym duńskiej firmy Danfoil. Ich producent, a także dystrybutor w Polsce – firma Suntree – zaprezentowała rozwiązania zastosowane w skandynawskich maszynach do ochrony roślin. Szczególne zainteresowanie osób z Polski wzbudził w nich niski wydatek cieczy roboczej na jednostkę powierzchni. Zastosowane rozwiązania (oparte na pomyśle z przed 25 lat) – głównie opatentowany atomizer Eurofoil® – pozwalają na skuteczną ochronę roślin przy zużyciu wody na poziomie 30–50 l/ha.

Należy podkreślić, że w duńskich opryskiwaczach dużą uwagę zwrócono na powietrze. – To ono stanowi siłę napędową dla cieczy roboczej, dzięki czemu można było zmniejszyć wydatek wody do jednej szóstej w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozpylania – zaznaczał Jesper S. Madsen z firmy Danfoil.


Samojezdny opryskiwacz Danfoil Air Cules

Wskazywano także, że system oprysku Danfoil pozwala zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin o co najmniej 20%. Jest to wynikiem skuteczności nanoszenia cieczy roboczej. Informowano, że podczas przeprowadzania zabiegu na polu bez roślin lub z bardzo niskimi roślinami, technika oprysku oparta na powietrzu sprawia, że krople uderzają o ziemię i są rozprowadzane przez poprzeczne ruchy powietrza. W przypadku większych roślin powietrze tworzy turbulencje wokół nich, dzięki którym ciecz osadzana jest zarówno w górnej, jak i w dolnej części liści oraz na górnej i dolnej stronie blaszki liściowej.

 


W ofercie firmy Danfoil są także opryskiwacze zaczepiane – ConCorde II 2-częściowy oraz ConCorde II 3-częściowy. W przypadku pierwszego modelu szerokość belki roboczej może być w zakresie od 20 do 28 metrów, natomiast w drugim modelu belka opryskowa może mieć nawet 36 m.


W opryskiwaczu zawieszanym Danfoil AirBoss szerokość belki roboczej wynosi od 20 do 24 m. Zbiornik o pojemności 1000 litrów umożliwia dokonanie oprysku na 35 ha jednorazowo.

Szczegółowe charakterystyki opryskiwaczy przybliżymy w jednym z kolejnych wydań czasopisma.


Uczestnicy wyjazdu do Danii oraz przedstawiciele firmy Danfoil.

Tekst i fot. dr inż. Marcin Bartczak

Artykuł pochodzi z numeru 9/2015 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbadali poziom zanieczyszczeń w „miejskich” owocach
Następny artykułPiS chce państwowej ziemi tylko dla indywidualnego rolnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.