Powstanie doradczy portal internetowy dla rolników

Za niespełna dwa lata rolnicy z regionu łódzkiego będą mogli korzystać z pomocy doradców rolniczych przez internet. System umożliwi prowadzenie elektronicznego rejestru gospodarstw, a rolnikom pomoże w zarządzaniu produkcją i w kontakcie z doradcami za pomocą czatu.
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ŁODR) z siedzibą w Bratoszewicach rozpoczął realizację pierwszego w regionie projektu „e-Doradca ziemi łódzkiej”. W ramach projektu powstanie portal, który ma umożliwić rolnikom z regionu łódzkiego m.in. korzystanie przez internet z pomocy doradców rolniczych.
 
„Chcemy stworzyć platformę internetową, dzięki której będzie można podnieść jakość naszych usług doradczych. Umożliwimy także rolnikom korzystanie z bardziej zaawansowanych narzędzi internetowych w celu prowadzenia własnej działalności na naszych serwerach” – powiedziała PAP dyrektor ŁODR Barbara Günther.
 
Oprogramowanie portalu e-doradca umożliwić ma m.in. obsługę dokumentów elektronicznych sygnowanych za pomocą podpisu elektronicznego, publikację dokumentów elektronicznych używanych do komunikacji z Ośrodkiem, a także ewidencję rolników oraz innych klientów Ośrodka.
 
System umożliwi także prowadzenie elektronicznego rejestru rolników oraz gospodarstw na terenie województwa łódzkiego czy wprowadzenie systemu wczesnego ostrzegania za pomocą powiadomień sms. Platforma internetowa umożliwi także rolnikowi samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego, ewidencjonowanie działek, zarządzanie produkcją rośliną, a także samodzielne ewidencjonowanie w bazie wystawców na targach organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
 
„Powstanie także możliwość prowadzenia czatu z konsultantem dla osoby, która będzie posiadała własne konto na platformie. W ten sposób będzie można błyskawicznie uzyskać pomoc. Będzie to taki +help desk+ dla osób korzystających z naszych usług” – wyjaśnił odpowiedzialny za projekt Robert Chocholski, kierownik działu teleinformatyki ŁODR.
 
E-usługi mają być ogólnie dostępne i będą bezpłatne. Szacuje się, że z systemu elektronicznego doradztwa korzystać będzie mniej więcej 7 tys. rolników z regionu łódzkiego.
 
Projekt zakłada m.in. budowę sieci teleinformatycznej w dwóch oddziałach ŁODR, zakup serwerów, 28 komputerów i 177 laptopów wraz z oprogramowaniem. W tym roku ŁODR ma zakupić sprzęt komputerowy i zbudować sieć; na przyszły rok zaplanowano stworzenie całego systemu. Ma on zacząć funkcjonować z końcem 2014 roku, ale nie jest wykluczone, że pilotażowo zacznie działać wcześniej, aby zachęcić rolników do korzystania z platformy internetowej.
 
Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to niemal 2 mln zł brutto, z czego ponad 1,6 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł167 wystawców na targach turystyki wiejskiej
Następny artykułŚnieg się roztapia, a rzeki wzbierają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.