Polska największym producentem borówki w Europie i wzorem współpracy plantatorów

Wystąpienie D. Kozarzewskiej na forum GBC w Rotterdamie
Przedstawiciele polskich plantatorów zaprezentowali Polskę jako kluczowego dostawcę borówki na najbardziej wymagające rynki na świecie. Podczas Global Berry Congress w Rotterdamie pozycję Polski, wyzwania i szanse dla polskich plantatorów przedstawiła Dominika Kozarzewska - Prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, a jednym z panelistów był Mateusz Pilch z BerryGroup. Obie firmy są członkami Polish Berry Cooperative, pierwszego w Polsce zrzeszenia grup producentów borówki.
Kluczowymi atutami są dziś jakość i współdziałanie. Wspólnie wypracowywane standardy produkcyjne, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Zrzeszeni w Polish Berry Cooperative plantatorzy potrafią skrócić do 30 minut czas pomiędzy zerwaniem owocu a jego schłodzeniem. Tak wysokie standardy gwarantują jagodom świeży smak, zapach i dłuższą trwałość. To pozwala eksportować uprawianą w Polsce borówkę do ponad 20 krajów na 4 kontynenty. 
Polskich plantatorów chwalono za bezprecedensową konsolidację rozdrobnionego rynku, edukację konsumentów i wspólną branżową promocję 1 lipca jako Dnia Polskiej Borówki i daty rozpoczęcia sezonu.
Polska jest największym producentem borówki w Europie. Pod względem areału to ponad 7000 hektarów. Mamy 40 lat doświadczeń i dwa pokolenia plantatorów. Rolę integratora pełni Polish Berry Cooperative – inicjatywa, którą tworzą już 3 wiodące grupy producentów borówki: BerryGroup, Elliot oraz Polskie Jagody. To kolejny etap rozwoju polskiego rynku. Globalni odbiorcy czekali na taką inicjatywę. Można się cieszyć, że inicjatorami powstania pierwszego podmiotu konsolidującego rynek są Polacy.
Global Berry Congress odbył się w dniach 14-16 marca 2016 w Rotterdamie. Jest to najważniejsze branżowe wydarzenie roku. Spotykają się tu kluczowi międzynarodowi importerzy i detaliści, by omówić źródła imponującego sukcesu owoców jagodowych na całym świecie i bieżące trendy sprzedażowe. 
tekst i fot. : DK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPraktyczne warsztaty z nawadniania …
Następny artykułTargi Kielce zorganizują wystawę techniki rolniczej we Lwowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.