Rozrzutnik z Metal-Fach-u

Firma Metal-Fach ma w swojej ofercie kilka modeli rozrzutników obornika, przystosowanych do potrzeb różnych gospodarstw.

Wśród nich na uwagę zasługuje model N274 o ładowności 10 t. Poruszanie się po polu z takim ciężarem ułatwia ogumienie w dużym rozmiarze 650/65 R30,5. Koła jezdne o średnicy 1650 mm zapobiegają zapadaniu się rozrzutnika w ziemi, jednocześnie chroniąc glebę przed nadmiernym ugniataniem. Prędkość, z jaką może poruszać się ciągnik z sokólskim rozrzutnikiem wynosi 30 km/godz. W podłodze skrzyni ładunkowej umieszczony jest przenośnik łańcuchowo-listwowy. Jego hydrauliczny napęd umożliwia płynną zmianę prędkości wysuwu, a tym samym zmianę dawki stosowanego nawozu organicznego. Ponadto przenośnik ten służy także do wyładunku innych materiałów. Rozrzutnik po zdemontowaniu adaptera może bowiem służyć jako przyczepa do przewozu np. płodów rolnych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mała wysokość zestawu, umożliwiająca wyładunek w budynkach o wysokości 3,8 m.

Adapter rozrzucający stanowią dwa pionowe bębny, które poprzez zastosowanie skrzyni ładunkowej o szerokości 1,5 m mają zmniejszoną średnicę. Dzięki temu siła potrzebna do wyrzucenia obornika działa na krótszym ramieniu i wymaga mniejszego momentu niezbędnego do efektywnej pracy, a co za tym idzie następuję zmniejszenie pobieranej z ciągnika mocy. Szerokość rozrzutu obornika waha się od 10 do 16 m przy zachowaniu efektywnego pasa rozrzutu o szerokości 8 m. Aby można było precyzyjnie nawieźć pole także przy jego granicach, Metal-Fach wprowadził osłony adaptera umożliwiające ograniczenie szerokości rozrzutu.

Tylna zasuwa adaptera rozrzucającego unoszona jest hydraulicznie. Jej konstrukcja opracowana jest w taki sposób, że w skrajnym górnym położeniu zasuwa jest pochylona nad skrzynią ładunkową, zmniejszając tym samym wysokość całkowitą rozrzutnika. Konserwację maszyny przyspiesza automatyczny układ centralnego smarowania (montowany opcjonalnie). Podaje on co pewien czas odpowiednią ilość smaru do poszczególnych punktów smarnych, zmniejszając zużycie współpracujących elementów. Rozrzutnik N274 agregowany jest z ciągnikiem za pomocą dyszla resorowanego elementem gumowym. Napęd zespołów roboczych przekazywany jest za pomocą wału przegubowego (opcjonalnie szerokokątnego). Minimalna moc ciągnika współpracującego z 10-tonowym rozrzutnikiem Metal-Fach wynosi 80 KM.

AA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJaki będzie początek października?
Następny artykułSzugajew-Agri pracuje od 20 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.