Nowa sytuacja na rynku jabłek

Do tej pory była bardzo sprzyjająca pogoda do zbioru i wybarwienia jabłek. Większość producentów zebrała ponad połowę swoich jabłek. Opierając się o informacje producentów można wnioskować, że zbiory jabłek wyniosą co najmniej 2,8 mln ton czyli podobnie, jak w rekordowym roku 2008. Wtedy wyeksportowano ponad 800 tys. ton jabłek deserowych. Taką ilość trzeba także wysłać zagranicę w tym sezonie.

Między tymi latami są dwie istotne różnice. W 2008 roku w 27 krajach Unii Europejskiej zbiory jabłek wyniosły 11,4 mln ton, w tym roku szacowane są na 9,7 mln ton. Jesienią 2008 roku cena skupu jabłek deserowych wahała się od 0,70 – 0,85 zł/kg, a przemysłowych od 0,12 – 0,18 zł/kg. Istotnie wyższe są w tym roku.
 
W tym roku Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym w porównaniu z rokiem ubiegłym, zbiory jabłek przekraczają 10%. Jesteśmy jedynym krajem, w którym są istotne nadwyżki jabłek. Jak jeszcze nigdy, jesteśmy liderem na europejskim rynku jabłek. W związku z tym mamy duże szanse na łatwiejszy eksport większych ilości jabłek po wyższych cenach. Jest to zupełnie nowa sytuacja na naszym rynku jabłek.
 
Już teraz jest duże zainteresowanie naszymi jabłkami przemysłowymi. Trwa eksport takich jabłek na dotąd nie notowaną skalę po atrakcyjnych cenach, powyżej 0,70 zł/kg. Rośnie zainteresowanie jabłkami deserowymi. Aktualnie w krajach zachodniej Europy cena skupu 1 kg jabłek deserowych dobrej jakości waha się od 0,50 do 0,70 euro za kilogram. Różne mogą być oferty cenowe zagranicznych importerów. Będą chcieli kupić jabłka po niskich cenach. Dlatego radzę dobrze zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami. Nie spieszyć się, nie sprzedawać jabłek po niskich cenach, np. około 0,80 zł/kg. We wrześniu wysłano pewne partie jabłek deserowych po tak niskich cenach. W tym roku nie ma sytuacji do sprzedania jabłek po tak niskich cenach. Niskie ceny utrudniają uzyskiwanie wyższych cen. Chciałbym też mocno podkreślić, że jeśli zostaną zawarte umowy handlowe, należy już eksportować  jabłka. Przecież trzeba wyeksportować 800 tys. ton jabłek deserowych. Nie czekać np. do Nowego Roku, a zwłaszcza do późnej wiosny. Wtedy zwiększona podaż jabłek wpłynie na istotne obniżenie cen.
 
Wobec dużej ilości jabłek, już od października, trzeba dobrze zaopatrywać rynek krajowy. Nie czekać na „lepsze czasy”, czyli na wysokie ceny, zwłaszcza jeśli się posiada większe ilości jabłek. Przy zbyt wysokich cenach spadnie popyt na jabłka. Jakie ceny skupu w październiku mogą być satysfakcjonujące dla producentów jabłek? Moim zdaniem za 1 kg jabłek deserowych wysokiej jakości, luzem bez opakowań, może to być 1,1 – 1,5 zł. Przy takiej cenie może być przystępna cena detaliczna. Cena skupu jabłek przemysłowych może się wahać od 0,5 do 0,6 zł/kg. Poziom cen skupu może się zmienić w następnych miesiącach, o czym będę informował zainteresowane osoby.
 
Wobec konieczności eksportu około 800 tys. ton jabłek deserowych i szans na wyższe ceny trzeba dobrze znać sytuację na europejskim rynku jabłek. Trzeba wiedzieć, ile i jak oraz gdzie można sprzedać jabłka po atrakcyjnych cenach w tym sezonie. O tym będzie można się dowiedzieć na międzynarodowej konferencji, która się odbędzie w dniu 28 listopada w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Serdecznie zapraszamy.
 
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJaki będzie początek października?
Następny artykułSzugajew-Agri pracuje od 20 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.