Wśród małopolskich pszczelarzy

27 stycznia w Karniowicach odbyła się XVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska zorganizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR) w Karniowicach oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy (WZP) w Krakowie. W konferencji tej uczestniczyło prawie 250 pszczelarzy z całej Małopolski.

Bronisław Dutka, dyrektor MODR, otwierając konferencję podkreślił duże znaczenie gospodarcze pszczoły miodnej, szczególnie w zapylaniu roślin uprawnych.

Podczas spotkania Jan Slósarz specjalista d/s pszczelarstwa MODR ogłosił wyniki VI Konkursu Pasiek (zorganizowanego przez WZP w Krakowie i MODR w Karniowicach). I miejsce otrzymał Józef Bobek z Odrowąża, należący do Podhalańskiego Koła Pszczelarzy i posiadający pasiekę składającą się z 80 rodzin pszczelich. II miejsce zajęli: Agnieszka Król z Niezwojowic (Koło Pszczelarzy w Kocmyrzowie) i Mieczysław Kostuch z Lednicy Górnej (Koło Pszczelarzy Niepołomice). Pszczelarze ci gospodarują odpowiednio na 70 i 140 rodzinach pszczelich. Z kolei III miejsce zajęli: Józef Łatak z Brodła (Koło Pszczelarzy w Alwerni), Krzysztof i Marek Jurczasiak z Podszkla (Podhalańskie Koło Pszczelarzy) i Zbigniew Wisła z Cisiej Woli (Koło Pszczelarzy w Miechowie), gospodarujący w pasiekach składających się odpowiednio z 22, 35 i 31 rodzin pszczelich. Natomiast Piotr Stojek i Leszek Murzyn (Koło Pszczelarzy Raciechowice) za udział w konkursie otrzymali wyróżniające dyplomy.

 Mgr. inż. Maciej Dymacz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Regionalnych „Lacjum” zaprezentował idee i wyniki projektu „Zrównoważony rozwój pszczelarstwa w aspekcie środowiskowym w Europie”. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Leonardo da Vinci – Transfer Innowacji, a biorą w nim udział Polska, Turcja, Węgry, Holandia i Włochy. Głównym celem inicjatywy trwającej dwa lata (rozpoczętej w listopadzie 2010 r.) jest stworzenie materiałów dydaktycznych na temat zachowania pszczół jako wskaźnika zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Beneficjentami projektu są: stowarzyszenia rolników, stowarzyszenia ekologiczne, uczniowie szkół rolniczych, studenci uniwersytetów rolniczych, stowarzyszenia hodowców pszczół oraz rolnicy. Z przeprowadzonego w ramach projektu, w pierwszej połowie 2011 r. badania ankietowego wynika, że pszczelarze radzą sobie z wrogiem, którego znają, czyli szkodnikami lub chorobami. Jednak poważnym problemem są zabiegi środkami ochrony roślin wykonywane na roślinach uprawnych, o czym właściciele pasiek nie są informowani i nie mają możliwości zabezpieczenia rodzin pszczelich. Innym projektem realizowanym przez „Lacjum” jest „Rozwój kompetencji społecznych w pracy w sektorze rolnym. BHP w rolnictwie”. Celem tego projektu jest m. in. działalność prewencyjna polegająca na poprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach wypadkami przy pracy w gospodarstwie, czy podniesienie stanu wiedzy na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

Bartłomiej Patkowski, konsultant firmy Enbio Technology mówił o nowatorskiej technologii pasteryzacji i sterylizacji produktów spożywczych, której istotą jest koncepcja bezpośredniego i bezdotykowego grzania produktu (przepływającej substancji), tzw. metoda Direct Energy Transfer (DET). Metoda ta zapewnia m. in.: ● przekazanie energii bezpośrednio do przepływającego medium, ● natychmiastowe i równomierne ogrzanie medium w całej objętości, ● przebieg procesu w przepływie, ● eliminację powstawania osadu oraz dekompozycji składników, ● eliminację efektu przypalania, ● maksymalną higienę i czystość komory grzewczej – PTFE (teflon) charakteryzuje się najniższym możliwym współczynnikiem przylegania. Urządzenie Enbiojet – Kompaktowy Pasteryzator Przepływowy – działające na bazie tej idei może być wykorzystywane do pasteryzacji płynów oraz trudnych w obróbce gęstych, niejedorodnych mas. Urządzenie to znalazło już zastosowanie w przemyśle owocowo-warzywnym, mleczarskim, cukierniczym, także w przemyśle farmaceutycznym, czy laboratoryjnym. Według prelegenta może znaleźć także zastosowanie w pszczelarstwie do dekrystalizacji miodu.

Urządzenie EnbioJet wykorzystuje zjawisko nagrzewania się cieczy w polu elektromagnetycznym w zakresie mikrofalowym, a nagrzewanie odbywa się wewnątrz szczelnej komory ze stali. Przekazywanie energii odbywa się bezprzeponowo, tzn. energia mikrofalowa jest bezpośrednio pochłaniana przez ciecz (bez nagrzewania ścian linii procesowej), co umożliwia natychmiastowe i wyrównane nagrzewanie się cieczy w całej jej objętości. Ze względu na to, że proces nagrzewania jest bardzo szybki jego sterowanie jest w pełni automatyczne. Umożliwia to utrzymanie stabilnej temperatury procesu z dokładnością w zakresie +/- 0,5oC. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą dotykowego panelu LCD – 10,4”.



[NEW_PAGE]Inż. Czesław Korpysa, główny specjalista d/s hodowli pszczół w Pasiece Zarodowej w Kocierzowych mówił o matce pszczelej jako czynniku decydującym o jakości rodziny pszczelej i wydajności miodowej. Prelegent zwrócił uwagę na niekontrolowany import matek pszczelich, co negatywnie wpływa na genetykę populacji i wiąże się z wprowadzaniem niepożądanych cech do populacji. Taki niekontrolowany import wiąże się także z możliwością przenoszenia patogenów pszczół a nawet zawlekania chorób i szkodników wcześniej na danym obszarze nie występujących.

W swoim wystąpieniu Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) omówił aktualne działania PZP. Prelegent zwrócił uwagę na zdrowotność rodzin pszczelich i badanie czystości gniazd pszczelich, prace hodowlane i użytkowanie pszczół. W trakcie konferencji poruszona została sprawa programu promującego spożycie miodu przez dzieci w szkole. Program miałby na celu propagowanie zwiększenia spożycia tego produktu. Jednakże, mimo poparcia projektu przez 17 państw członkowskich Unii Europejskiej, program nie zostanie wprowadzony w najbliższym czasie. W związku z możliwością fałszowania miodu została wprowadzona wzmożona kontrola przydrożnych sprzedawców miodu, ma miejsce także kontrola miodu w hiper i super marketach oraz na bazarach. T. Sabat, będący także Prezydentem Europejskiej Federacji Pszczelarzy Apislavia poinformował o tym, że jesienią b.r. w Pszczelej Woli odbędzie się międzynarodowa konferencji w ramach kongresu Apislavii.

Na towarzyszących konferencji stoiskach można było zaopatrzyć się w sprzęt pasieczny, produkty pszczele, książki o tematyce pszczelarskiej, apiterapeutyki, miody pitne czy piwa miodowe.

Fot. J.Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja ochrony sadów w Ossie
Następny artykułW tym roku projekt ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.