Wzrost cen środków do produkcji rolnej

W ostatnich 10 latach gwałtownie wzrosły ceny środków produkcji rolnej w Polsce. Miało to duży wpływ na dochody rolników. Nawozy stanowią grupę w której można było zaobserwować jedne z największych wzrostów cen. 
 
W Unii Europejskiej zużycie nawozów mineralnych charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Znajdujemy się w pierwszej dziesiątce państw, w których jest najwyższe zużycia NPK.
 
W Polsce w ostatnich latach zużywa się prawie 2 mln ton nawozów mineralnych rocznie. Co daje dawkę około 110-130 kg NPK/ha użytków rolnych. Najwięcej wykorzystuje się nawozów azotowych. Możemy zauważyć  zróżnicowany poziom nawożenia między województwami. Najniższe nawożenie mineralne jest w województwie podkarpackim – 67,7 kg NPK/ha użytków rolnych, a najwyższe w opolskim – 232,4 kg NPK/ha.
 
Analizując rynek nawozów azotowych w latach 2003-2013, można zauważyć bardzo duży wzrost cen podstawowych nawozów. Saletra amonowa w tym okresie wzrosła o 173 %, Saletrzak o 169 %, Mocznik o 114 %.
 
Duży wzrost cen nawozów azotowych miał miejsce w 2008 roku. Później, gdy nastąpił kryzys światowej gospodarki ceny spadły. Jednak w 2011 r. mogliśmy znów zaobserwować wzrost cen, spowodowany zwiększonym popytem.
 
Koszty produkcji nawozów azotowych w największym stopniu zależą od cen gazu ziemnego, który różni się w zależności od kraju lub regionu. Jednym z najtańszych producentów nawozów azotowych na świecie jest Rosja i USA. Warto dodać, że Polska płaci Gazpromowi jedną z najwyższych stawek za gaz w Europie. Drugi czynnik mający wpływ na cenę nawozów to oczywiście cena surowców. Spadek cen nawozów w przyszłości jest możliwy tylko w przypadku, jeżeli będą spadały ceny gazu oraz udział roślin zbożowych w produkcji roślinnej. 
 
 
 
Marcin Wroński, Instytut Rozwoju Rolnictwa

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPropozycje ministerstwa dotyczące dopłat
Następny artykułDo Lublina zawitała wiosna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.