Seminarium w Łaszkowie

Firma Grodan zorganizowała 22 czerwca w Łaszkowie pod Kaliszem seminarium, podczas którego zaprezentowano nowy produkt wprowadzany przez to przedsiębiorstwo na rynek – kostkę z wełny mineralnej Plantop Delta do produkcji rozsad, a także przekazano aktualne zalecenia dotyczące nawadniania upraw pomidorów pod osłonami.

Na spotkanie, które odbyło się w nowym hotelu Kristoff, należącym do znanych warzywników – Anny i Krzysztofa Chenczków – przybyło ponad 150 ogrodników (fot. 1).

Mieczysław Banach (fot. 2) z firmy Grodan przedstawił założenia koncepcji Precyzyjnej Uprawy (ang. Precision Growing) promowanej przez to przedsiębiorstwo. Jak wyjaśniał, jest to jeden z najbardziej efektywnych i wydajnych sposobów produkcji, którego celem jest osiąganie jak najwyższych plonów owoców wysokiej jakości, przy jednoczesnym wykorzystaniu jak najmniejszych nakładów. Cel ten jest realizowany poprzez ciągłe doskonalenie technologii produkcji i polega m.in. na optymalizacji zarządzania strategią nawadniania i rozwoju systemu korzeniowego roślin. – Precyzyjna Uprawa doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego ogrodnictwa. Firma Grodan realizuje tę koncepcję dostarczając podłoża cechujące się możliwością pełnej kontroli parametrów uprawy (wilgotność, pH, EC) – informował wykładowca. Łatwość kontroli i monitorowania procesu produkcji pozwalają na racjonalne wykorzystanie wody i nawozów, a jednocześnie stwarzają możliwości zwiększenia plonów. Obecnie osiągane przez producentów plony pomidorów wynoszą 55–60 kg/m2 i chociaż przy stosowanych obecnie nowoczesnych technologiach produkcji nie można oczekiwać ich zwiększenia o kilkadziesiąt procent, jednak każda zwyżka plonu, nawet o 0,5 kg z m2 to dodatkowe, konkretne zyski dla producenta.

W br. firma Grodan wprowadza na polski rynek nowy produkt – kostkę z wełny mineralnej Plantop Delta. Jak przekazał M. Banach, jest to produkt oparty na nowej technologii wytwarzania podłoży Next Generation, opracowanej w firmie Grodan pod kątem założeń Precyzyjnej Uprawy. Nowa technologia ma zapewniać większą równomierność przenikania wody i substancji odżywczych w podłożu. – Z wprowadzeniem tego produktu na polski rynek czekaliśmy do czasu, kiedy otrzymamy potwierdzone, wiarygodne opinie z innych państw. W Holandii kostki Plantop Delta są w sprzedaży od 2008 r., wówczas zastosowano je na 550 ha upraw. W 2012 r. areał produkcji w tym podłożu zwiększył się do 1700 ha, a prognozy na 2013 r. przewidują, iż kostki Plantop Delta będą używane w holenderskich szklarniach na łącznej powierzchni 2400 ha. Stało się to za sprawą ogrodników, którzy niejako wymusili na producentach rozsad uprawę w tym właśnie podłożu. Zauważyli bowiem, że z tych rozsad otrzymują większe plony – wyjaśniał prelegent.

Hans van Herk (fot. 3), konsultant techniczny firmy Grodan podkreślał, że produkt powstał w odpowiedzi na oczekiwania odbiorców – producentów rozsad i ogrodników uprawiających pomidory szklarniowe. – Producenci rozsad zapytani o oczekiwania w stosunku do nowego podłoża wskazywali przede wszystkim na potrzebę jednolitego rozkładu wilgotności (WC), EC i pH – zarówno w pojedynczej kostce, jak i pomiędzy wszystkimi kostkami uprawowymi. Kolejnym ważnym elementem jest możliwość szybkiego ukorzenienia się roślin, a następnie przekorzenienia po postawieniu rozsady na matach, jak również stworzenie warunków do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i optymalnego rozkładu korzeni w całej objętości podłoża. Na spełnieniu tych właśnie oczekiwań skupiliśmy się tworząc nową kostkę Plantop Delta – informował H. van Herk.

Prowadzone doświadczenia i praktyka holenderskich ogrodników potwierdzają, że kostka Plantop Delta w stosunku do wcześniej wprowadzonych przez firmę Grodan na rynek podłoży do produkcji rozsad, cechuje się zdecydowanie bardziej wyrównanym rozkładem wilgotności (WC) i EC. W porównaniu z kostką Grodan Delta, różnica wilgotności pomiędzy górnymi i dolnymi warstwami podłoża jest o 12% mniejsza, zaś różnicę w pionowym rozkładzie EC zmniejszono o 30%. Jak tłumaczył H. van Herk, jednorodne rozprowadzenie wody w podłożu wpływa na lepszy rozwój systemu korzeniowego, gdyż korzenie mogą przerastać kostkę równomiernie i szybko, rozwijają się nie tylko w jej dolnych warstwach, lecz w całej objętości. Prowadzone badania wykazały zwiększenie o 25% masy korzeni włośnikowych w spodniej warstwie kostki. Dzięki temu rośliny po postawieniu na otwory w matach łatwo i szybko się ukorzeniają. W stosunku do kostki Grodan Delta zaobserwowano także, że więcej korzeni usytuowanych jest również w środkowej części podłoża, co wpływa na zminimalizowanie strat korzeni wynikających z ich uszkodzeń podczas transportu i sadzenia rozsad. – W wyniku tych właściwości nowego podłoża system korzeniowy jest prawidłowo rozwinięty i mniej podatny na choroby, co pozwala na optymalne wykorzystanie przez rośliny wody i składników pokarmowych, a to przekłada się na jakość i wielkość plonu – mówił wykładowca.

[NEW_PAGE]Jak informował H. van Herk, w nowych kostkach przy spadku wilgotności, zawartość wody w kostkach (WC) obniża się tak samo w dolnych i górnych warstwach podłoża. Równomierny spadek wilgotności zwiększa możliwości resaturacji, tj. ponownego nasączania mat, co z kolei ułatwia sterowanie roślinami w kierunku wzrostu wegetatywnego bądź rozwoju generatywnego, nawet przy obniżonej wilgotności podłoża. Dzięki możliwości łatwego ponownego nasączenia kostek można uniknąć problemów związanych z niedostateczną wilgotnością podłoża w czasie transportu rozsady, a także, poprzez lekkie osuszenie kostek, można opóźnić o kilka dni dostawę bez utraty jakości roślin. Wykładowca zaznaczył, że w przypadku kostek Plantop Delta niezmiernie ważne jest, aby właściwie przeprowadzić proces ich pierwszego nasączenia. Całkowitą ilość wody należy podać w co najmniej 3 cyklach, przy czym w ostatnim cyklu wodę należy dostarczyć od góry podłoża. Odpowiednie nasączenie najlepiej sprawdzić za pomocą wagi – prawidłowo nasączona kostka o wymiarach 10 x 10 x 6,5 cm powinna mieć masę 560 g, a ta o wymiarach 10 x 15 x 5,5 cm – 840 g. Producenci kostek Plantop Delta znaleźli też sposób na problemy ogrodników związane z rozwojem glonów i porostów na powierzchni podłoża: w górnej części kostki układ włókien jest pionowy, dzięki czemu woda spływa lepiej, a wierzchnia warstwa (do głębokości 1–5 mm) jest nieco bardziej sucha od reszty.

Jak przekazał H. van Herk, doświadczenia prowadzone w Holandii wykazały wzrost plonów w przypadku pomidorów uprawianych w kostkach Plantop Delta. W uprawie pomidorów odmiany Komeet F1 ze szczepionej, jednopędowej rozsady wyprodukowanej w tym podłożu uzyskano plony o 2,8 kg/m2 (o 4%) wyższe niż z roślin rosnących na innych kostkach, standardowo wykorzystywanych w produkcji. Przedstawiciele firmy Grodan w celu optymalnego wykorzystania cech nowego podłoża, rekomendowali używanie kostek Plantop Delta w połączeniu z matami Grotop Master, które są wytworzone z tej samej wełny mineralnej i lepiszcza oraz w oparciu o tę samą technologię. – Należy jednak zaznaczyć, że chociaż podłoże jest ważnym elementem w produkcji rozsad oraz w uprawie pomidorów, to całkowity efekt produkcyjny zależy od bardzo wielu czynników i decyzji podejmowanych przez producenta – podsumował Hans van Herk.

Dr Włodzimierz Oświecimski (fot. 4), doradca z firmy Grodan, przekazał zalecenia dotyczące nawadniania upraw pomidorów szklarniowych w najbliższym okresie. Podkreślał, że latem często może utrzymywać się maksymalne natężenie światła (nawet do 1000 W/m2 z sumą radiacji 1600–2500 J/cm2), a jednocześnie mogą występować upały (z temperaturą do ponad 30°C w dzień i 20–25°C nocą). W takich warunkach bardzo trudno jest utrzymać zalecaną średnią temperaturę dobową w obiekcie. Według wykładowcy, bardzo ważne jest w tym okresie monitorowanie przebiegu pogody oraz śledzenie danych z komputerów klimatycznych, aby w razie potrzeby szybko zareagować na zachodzące zmiany. Należy także kontrolować wilgotność mat, np. przy użyciu WCM-ów i nie dopuszczać do nadmiernego spadku wilgotności podłoża. W. Oświecimski przekazał praktyczne wskazówki dotyczące czasu rozpoczynania i kończenia nawadniania, a także ilości i wielkości stosowanych cykli nawodnieniowych (więcej na ten temat można znaleźć w HO 7/2012).

Jolanta Szaciłło

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKasy fiskalne w 2013 roku
Następny artykułKraj Krasnodarski zablokowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.