O ochronie i nawożeniu papryki…

… dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego 20 października ub.r. w rejonie Potworowa przez firmy Chemtura Europe Limited (Oddział w Polsce) i Agrosimex.

Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Katarzyny i Kamila Pankowskich (fot. 1), którzy w Dłuskiej Woli uprawiają paprykę w tunelach foliowych firmy Haygrove (fot. 2) o łącznej powierzchni 1,5 ha. W produkcji dominują odmiany o czerwonych owocach typu blok – Yecla F1 i Salomon F1, oraz żółtoowocowy mieszaniec Shanghai F1. Rozsadę ogrodnicy produkują we własnym zakresie. Nasiona wysiewane są zwykle 15–25 lutego i po mniej więcej miesiącu siewki pikuje się do wielodoniczek. Rośliny sadzone są w tunelach w terminie 15–25 kwietnia, w rozstawie 80–83 cm między rzędami i 30–35 cm między roślinami. Nawożenie startowe przeprowadzane jest w oparciu o analizę gleby, której próbki pobierane są w kwietniu. Zalecenia opracowują specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W trakcie uprawy próbki gleby pobiera się jeszcze trzykrotnie i na tej podstawie przeprowadzane jest dodatkowe nawożenie pozakorzeniowe (m.in. Folical, Agroleaf wapniowy) oraz poprzez fertygację (NutriComplex, nawozy z serii Rosasol).

W 2012 r., ze względu na przebieg pogody (ciepło i słonecznie), zbiory rozpoczęły się już 25 lipca (zwykle ok. 5–10 sierpnia). Owoce zbierane są w drewniane skrzynie o pojemności 250 kg, a po posortowaniu pakowane są w kartony 5-kg. Papryka jest eksportowana na rynki wschodniej Europy oraz sprzedawana do krajowych sieci supermarketów, m.in. Biedronka, Tesco Auchan, za pośrednictwem firm F.H. Nowalijka i NetProfit.

Fot. 1. Kamil Pankowski – gospodarz spotkania

Fot. 2. Producenci z Dłuskiej Woli uprawiają paprykę w nowoczesnych tunelach teleskopowych

Podczas spotkania Shun Kawaguchi (fot. 3) z belgijskiego oddziału firmy Kanesho Soil Treatment omówił działanie i zasady stosowania środka do dezynfekcji gleby Basamid 97 GR (substancja czynna – dazomet). Preparat ten jest dopuszczony do stosowania decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jak informował prelegent, pierwszym etapem przed fumigacją gleby jest jej odpowiednie przygotowanie, polegające na usunięciu resztek pożniwnych (co ma na celu wyeliminowanie potencjalnego źródła zakażenia) oraz sprawdzeniu wilgotności gleby. Substancja czynna środka uaktywnia się bowiem tylko podczas kontaktu z wilgotną glebą.

Fot. 3. Shun Kawaguchi z belgijskiego oddziału firmy Kanesho Soil Treatment omówił zasady stosowania środka Basamid 97 GR

[NEW_PAGE]
Ważnym elementem aplikacji jest równomierne pokrycie gleby fumigantem, np. za pomocą aplikatora do granulatu Green Samper (fot. 4). Zalecana dawka środka Basamid 97 GR wynosi 500 kg/ha, czyli 50 g/m2. Podczas aplikacji i kilka dni po niej temperatura gleby na głębokości 10 cm powinna być wyższa niż 8°C, w przeciwnym razie zabieg odkażania może okazać się nieskuteczny. Jak podkreślił Paweł Jesiotr, Specjalista ds. Rozwoju i Rejestracji w firmie Chemtura Europe Limited, podczas zabiegu konieczne jest zachowanie zasad dobrej praktyki ochrony roślin, m.in. tych dotyczących ochrony zdrowia użytkowników środków ochrony roślin. W tym celu, podczas aplikacji środka Basamid 97 GR zalecane jest używanie kombinezonu ochronnego, rękawic i maski.

Po aplikacji środek musi być dokładnie wymieszany z glebą na głębokość 25–30 cm – za pomocą pługu lub łopaty rotacyjnej (na dużych powierzchniach – fot. 5) albo szpadlem bądź widłami amerykańskimi (przy małym areale). Po fumigacji zaleca się lekkie przywałowanie gleby i przykrycie odkażanej powierzchni folią na minimum 5–7 dni (w zależności od temperatury gleby) w celu utrzymania wysokiej wilgotności podłoża, co warunkuje prawidłowe działanie substancji czynnej i ogranicza uwalnianie metylotiocyjanianu do atmosfery.

Fot. 4. Aplikacja preparatu Basamid 97 GR za pomocą aplikatora Green Samper

Fot. 5. Wymieszanie środka z glebą po aplikacji

Jak informował prof. dr hab. Józef Robak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Basamid 97 GR skutecznie niszczy patogeny glebowe – grzyby Fusarium spp., Verticillium ssp. i Colletotrichum, a także nasiona chwastów oraz szkodniki glebowe. Gaz uwalniający się po aplikacji preparatu może jednak stanowić zagrożenie dla sadzonych roślin, stąd wskazane jest wykonanie tzw. testu rzeżuchowego przed sadzeniem roślin uprawnych w tunelu. Zgodnie z obowiązującą rejestracją, środek może być stosowany w uprawie papryki pod osłonami oraz truskawki (gleba bez roślin przed założeniem plantacji oraz plantacje mateczne). Główne terminy zabiegu to jesień (październik) lub wczesna wiosna (koniec marca, początek kwietnia). Stosując Basamid 97 GR w terminie wczesnowiosennym należy pamiętać o sprawdzeniu czy temperatura gleby osiągnęła wymaganą wartość (minimum 8°C na głębokości 10 cm).

P. Jesiotr poinformował także o nowym akarycydzie Floramite 240 SC (substancja czynna – bifenazat), służącym głównie do zwalczania przędziorka chmielowca. Preparat ma formę koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, na roślinie działa powierzchniowo. Środek przeznaczony jest do nanoszenia za pomocą opryskiwaczy ręcznych. Akarycyd jest zarejestrowany m.in. w uprawie ogórków pod osłonami.

Szymon Matysiak z firmy Chemtura Europe Limited przedstawił inne produkty z oferty tego koncernu. Ogrodnikom uprawiającym warzywa polecał m.in. organiczny nawóz dolistny Aminoplant. Zawiera on m.in. wolne aminokwasy, które stymulują w roślinie mechanizmy obronne w stresowych warunkach uprawy, jak np. zbyt wysoka lub za niska temperatura czy niedobory wody w glebie. Według producenta, zastosowanie tego preparatu wpływa na poprawę wielkości i jakości plonu. Jak podał Sz. Matysiak, składniki pokarmowe zawarte w nawozie są w pełni rozpuszczalne. Zalecana dawka w uprawie warzyw polowych wynosi 1–1,5 l/ha (0,3%). Innym interesującym produktem może być naturalny, w pełni biodegradowalny superabsorbent w formie mikrogranul – Zeba SP (główny składnik – skrobia kukurydziana) pochłania nadmiar wody w okresie dużego nawilgocenia gleby i magazynuje ją w postaci miękkiego hydrożelu, z którego rośliny mogą pobierać wodę w czasie jej okresowych niedoborów. Środek ten wpływa ponadto na poprawę stosunków powietrzno-wodnych w glebie, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego kiełkujących roślin i sadzonek. Produkt może być aplikowany do gleby wraz z nawozami, według producenta, najlepiej działa w glebach o pH 6–10.

Iwona Polewska-Jankowiak z firmy Agrosimex omówiła zalecenia dotyczące nawożenia warzyw pod osłonami. Jak podkreślała, punktem wyjścia do stworzenia programu dokarmiania roślin powinny być analizy gleby i liści, dzięki którym można stwierdzić niedobory składników, a także ich nadmiary. Efektywne nawożenie azotem, fosforem i potasem jest możliwe tylko wtedy, gdy gleba ma odpowiedni odczyn. Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość gleb w województwie mazowieckim to gleby kwaśne, wymagające wapnowania. Prelegentka zwróciła także uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie zmalała zawartość próchnicy w glebie (o ok. 40%). Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie obniżony dostęp nowoczesnych gospodarstw do obornika i innych nawozów organicznych. W ofercie firmy Agrosimex można znaleźć m.in. nawozy humusowe Rosahumus, stanowiące doskonałe źródło kwasów humusowych. Jak informowała I. Polewska-Jankowiak, 1 kg tego nawozu dostarcza kwasy humusowe w ilości odpowiadającej 30 tonom obornika. Nawóz nie wpływa na pH gleby, a dodatkowo poprawia jej strukturę oraz wspomaga dostępność składników z innych nawozów dla roślin.

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1-5 D. Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 2/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrezydent podpisał nowelę ustawy o płatnościach bezpośrednich
Następny artykułGminy muszą tak wyliczyć koszty odbioru śmieci, aby nie dopłacać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.