Bieżąca informacja – 19.04.2012 r.

Ostatnią izolację otoczni parcha wykonaliśmy 18 kwietnia. Według jej wyników około 20-21% zarodników (całęj populacji parcha na bieżący sezon) ma barwę oliwkową i jest gotowych do wysiewu! Z każdym dniem ta ilość będzie się zwiększać!
Z drugiej strony następuje szybki przyrost zielonej tkanki (powiększa się powierzchnia przylistków), a co gorsza kolejne pąki się otwierają i odsłaniają wnętrze pąka – dotychczas nie pokryte preparatem grzybobójczym! Prognozy pogody są bardzo rozbieżne: jedne mówią o dużych opadach deszczu (dziennie do 15 l/m2) inne o opadzie 0,5l/m2. Jak zatem należałoby się zachować w tak trudnym okresie? 
Jabłoń
Zabiegi należy zagęścić – przerwy pomiędzy nimi nie powinny być dłuższe, niż 4-5 dni. Należy używać Delanu w dawkach 0,75kg/ha lub Ventopu w dawce 1,5l/ha. Jeśli zabieg będzie wykonany na 1 dzień lub bezpośrednio przed deszczem – z całą pewnością sad będzie bardzo dobrze zabezpieczony. Natomiast przy wykonywaniu zabiegu po opadzie należy liczyć godziny. Należy pamiętać, że Delan i Ventop w dawkach interwencyjnych (podanych wyżej) ma działanie do 36 godzin po infekcji. Jeśli zabieg trzeba będzie wykonać po opadzie, ale później jak 36 godzin, jednak nie później jak 48 godzin należy użyć Chorusa w dawce interwencyjnej z dodatkiem preparatu kontaktowego, a jeśli opryskiwanie wykonamy jeszcze później, ale do 72 godzin po infekcji – użyć należy Mythosu 1,5l/ha z dodatkiem preparatu kontaktowego. Należy być bardzo czujnym, ponieważ jest to zdecydowanie najtrudniejszy okres w ochronie sadów jabłoniowych. 
Mszyce: W wielu sadach występują już mszyce. Zgodnie z IP należy użyć: Calypso 0,2l/ha lub Actara 0,2kg/ha lub Mospilan 0,2 kg/ha z dodatkiem 1,5l/ koncentratu aminokwasowego (Aminosol, Delfan Plus, Tecamin Max Complex lub Terra Sorb Complex. Dodatki te zastępują zwilżacze i powodują szybsze wnikanie preparatów.
Gąsienice zjadające liście: Według najnowszych badań na świecie najlepsze efekty zwalczania i jednocześnie ograniczania na przyszłość populacji zwójkówek daje zastosowanie w okresie zielonego pąka preparatu Steward w dawce 0,175g/ha tuż po stwierdzeniu występowania pierwszych gąsienic zwójkówek. 
Grusza
Najlepszym obecnie wyborem jest mieszanina Dithane Neo Tec w dawce 4,5 kg/ha + 5 kg Siarkolu Extra na 1000 l wody. Mancozeb jest substancją jajobójczą (miodówki-przędziorki) oraz zabezpiecza przed parchem, a siarka bije szpeciele (wzdymacza i podskórnika).
We wszystkich sadach gruszowych są uszkodzenia pni przez mróz. Mieszaniną, która bardzo wspomaga bioregenerację jest 1-1,5 l Aminosolu + 5-10 kg Resistymu na 1000l wody!
Śliwa
Mieszanina jak u gruszy!
Wiśnia, czereśnia
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: preparaty miedziowe 3kg/ha. Jeden raz przed kwitnieniem można użyć Topsinu 1,5l/ha.
Porzeczki
Najlepiej zastosować mieszaninę preparatu Dithane Neo Tec w dawce 4,5 kg/ha + 5 kg Siarkolu Extra na 1000 l wody. Mancozeb chroni przed opadziną i białą plamistością liści, a siarka bije wysypującego się wielkopąkowca. Uwaga na plantacjach porzeczki: nie stosować już olei parafinowych, bo pozlepiają się pąki i się nie rozwiną!
Malina letnia
Jak przyrosty tegoroczne osiągną długość 3-4 cm zastosować nawóz algowy!
Agrest
Rozpoczęło się kwitnienie.
We wszystkich gatunkach należy dodać nawóz z alg morskich. Zawierają one fitohormony – wspomaganie bioregeneracji po uszkodzeniach mrozowych.
Adam Fura
 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPoseł Czesław Siekierski pyta Komisję Europejską
Następny artykułWielkopąkowiec porzeczkowy jeszcze w pąkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.