Forum Doradców Sadowniczych w Kozietułach

Wiosenne spotkanie Forum Doradców Sadowniczych Bayer CropScience miało miejsce 10 czerwca w sadzie Dariusza Cieślaka w Kozietułach k. Grójca. Była to pierwsza w sezonie okazja do podsumowania spostrzeżeń dotyczących przebiegu pogody, rozwoju roślin i organizmów szkodliwych, wymiany informacji przydatnych praktykom i doradcom.
Najświeższą nowinkę przywiozła na spotkanie z Sandomierza Anita Łukawska – dzień wcześniej uzgodniono termin kolejnych, trzecich Letnich Pokazów Czereśniowych w gospodarstwie Macieja Osowskiego (Góry Wysokie k. Dwikóz, woj. świętokrzyskie). Ta impreza została wyznaczona na 20 lipca (szczegóły programu wkrótce w naszym kalendarzu). 
Gospodarze spotkania z firmy Bayer – Urszula Sobieska, Mirosław Korzeniowski i Tomasz Gasparski przedstawili swoje nowe produkty – już zarejestrowane, te kończące procedurę rejestracji oraz czekające na… właśnie: nie wiadomo na co w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ale po kolei: podawaliśmy już informację o zarejestrowaniu do użycia w truskawkach fungicydu Luna Sensation 500 SC. Koncern spodziewa się rychłego zakończenia procedury rejestracji drugiego preparatu z serii – będzie to Luna Experience 400 SC, zawierająca oprócz fluopyramu także tebukonazol. Proponowany zakres rejestracji tego fungicydu to jabłoń (parch jabłoni, mączniak jabłoni, rak drzew owocowych, choroby przechowalnicze: gorzka zgnilizna jabłek, parch przechowalniczy, szara pleśń, brunatna zgnilizna, mokra zgnilizna, alternarioza, zgnilizna powodowana przez Nectria galligena) oraz grusza (parch gruszy, mączniak prawdziwy, rak drzew owocowych), choroby przechowalnicze (gorzka zgnilizna gruszek, parch przechowalniczy, szara pleśń, brunatna zgnilizna, mokra zgnilizna, alternarioza, zgnilizny powodowane przez Nectria galligena i Stemphylium sp.).

Urszula Sobieska i Mirosław Korzeniowski omawiają firmowe nowości Bayera na sezon 2014

Mniej szczęścia do ścieżki legislacyjnej ma proponowany (po rozszerzeniu rejestracji w Belgii) także przeciwko Erwinia amylovora na jabłoni i gruszy i Pseudomonas syringae preparat Aliette Flash. Chociaż wprowadzenie go na polski rynek odbywa się na podstawie wzajemnego uznania (mutual recognition) – według której to procedury państwo ma 120 dni na wydanie decyzji o dopuszczeniu preparatu na swój rynek krajowy – Aliette Flash czeka na decyzję polskiego MRiRW od 19 września 2012 roku. Czeka bez podania powodu zwłoki przez naszą władzę administracyjną. Być może do hamowania biegu spraw rejestracyjnych – procedury wzajemnego uznawania oraz rejestracji strefowej miały na celu właśnie przyspieszenie tych procedur – przyczynia się wprowadzony do naszej ustawy o środkach ochrony roślin wymóg tłumaczenia na język polski całej zagranicznej dokumentacji rejestrowej…

Dr hab. Beata Meszka podsumowała dotychczasowy przebieg rozwoju głównych patogenów drzew owocowych. Po łagodnej zimie pierwsze dojrzałe zarodniki workowe u Venturia inaequalis znaleziono w próbkach pochodzących z sadu w Dąbrowicach k. Skierniewic 3 marca.

Jedenaście dni później nastąpiło w tym sadzie pękanie pąków u ‘Ligola’ i ‘Idareda’. Pierwsze wysiewy parcha zanotowano 25 marca, zaś pierwsze objawy infekcji – 27 kwietnia. W miesiąc później stwierdzono dojrzewanie ostatnich worków za zarodnikami. Do końca pierwszej dekady czerwca skuteczna ochrona przed parchem jabłoni wymagała 19 zabiegów.

Dr hab. Beata Meszka i Tomasz Gasparski

[NEW_PAGE]

Jak dopowiedziała dr hab. Anna Bielenin, w bieżącym niełatwym sezonie przebieg dojrzewania otoczni, rozkład i nasilenie infekcji w różnych regionach Polski były bardzo zróżnicowane.
Poza parchem kłopoty sprawiają w tym roku mączniak jabłoni i zaraza ogniowa. Zaś na gatunkach pestkowych – brunatna zgnilizna drzew pestkowych, którą – rzadkość – znaleziono także na pędach śliw. Uaktywnił się rak bakteryjny, w czym wspomogły go przymrozki na początku maja i spadki temperatury w późniejszym okresie. Mocno porażone są nim grusze – ‘Konferencja’ i ‘Xenia’, zaś na niechronionych wiśniach porażenie pędów dochodzi do 80%.
Głównymi problemami na truskawkach jest w tym roku porażanie  zawiązków owoców przez zgnilizny – szarą pleśń, skórzastą zgniliznę a także antraknozę. W panujących na plantacjach w ubiegłym roku warunkach bardzo dobrze spisywała się firmowa nowość – Luna Sensation 500 SC wprowadzana do różnych programów ochrony. Najefektywniejszą ochronę owoców zapewniał program: Pomarsol Forte 80 WG + 2 x Luna Sensation 500 SC + Teldor 500 SC. Obserwacje tegoroczne zgłaszane w dyskusji oraz wyniki doświadczeń przedstawione przez dr hab. Annę Bielenin potwierdzały w pełni dane z zeszłego sezonu. Luna hamowała rozwój patogenów – nie rozprzestrzeniały się one na kolejne jagody, a zielone owoce z objawami porażenia szypułki czy działek kielicha po zabiegu tym preparatem najczęściej zdołały dojrzeć.

Dr hab. Anna Bielenin przedstawiła problemy z ochroną truskawek przed szarą pleśnią i innymi chorobami

Tomasz Gasparski parę chwil poświęcił również szkodnikom. Za warte uwagi w bieżącym roku wymienił toczyka gruszowiaczka (zwłaszcza na południu kraju, na Sądecczyźnie) oraz miodówki gruszowe, które pojawiły się wcześnie. Częściowe potwierdzenie tych obserwacji uczestnicy forum znaleźli w sadzie – przegląd doświadczeń firmowych stanowił, jak zwykle drugą część spotkania doradców z firmą Bayer CropScience. 

Tomasz Gasparski zademonstrował efekty działania firmowych preparatów na jabłoniach

 

Larwy i imago miodówki na młodym pędzie 

W niektórych sadach toczyk gruszowiaczek stał się poważnym problemem

Więcej szczegółów znajdzie czytelnik w sadowniczych periodykach wydawnictwa Plantpress.

Tekst i zdjęcia: Piotr Grel

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSejm: projekt ustawy o GMO trafi do komisji ochrony środowiska
Następny artykułPszczoły ważniejsze niż nawożenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.