Fytoftoroza niszczy plantacje ziemniaków w Mołdawii

W mołdawskim Związku Producentów Ziemniaków szacuje się, że w niektórych regionach kraju choroba zainfekowany do 50% pól. Ochrona roślin jest trudna ze względu na deszczową i stosunkowo chłodną (dla tego okresu) pogodę. Co gorsza, meteorolodzy przewidują, że prawdopodobieństwo krótkotrwałych opadów średniej intensywności utrzyma się do końca lipca.

W tej sytuacji specjaliści stowarzyszenia skorygowali szacunkową ocenę potencjalnych zbiorów ziemniaków w bieżącym roku. Wcześniej przewidywali, że z 18 do 19 tysięcy hektarów plantacji zbiory będą wynosić około 200 tys. ton bulw – na poziomie średnich wskaźników wieloletnich. Jednak sądząc po stanie pól w połowie lipca, skorygowali prognozy do 160-170 tys. ton

Prawdopodobnie nie pokryje to krajowego popytu konsumpcyjnego na „drugi chleb”, który w bieżącym roku gospodarczym szacowany jest na 180-200 tys. ton.

Za: east-fruit.com
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDebiut uzbeckich moreli na Ukrainie
Następny artykułHodowca lawendy pozwał UE za politykę klimatyczną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.