Najgorętsze lato od 207 lat. I susza

Tegoroczne lato miało być bardzo ciepłe, podobnie jak wiosna, jednak okazało się gorące. Wstępne dane statystyczne wskazują, że tak ciepłego okresu letniego nie było w naszym kraju przynajmniej od 207 lat.

Dotychczasowy rekord średniej temperatury dla całej ery instrumentalnych pomiarów meteorologicznych w Polsce pochodzi z 1811 roku i jest bardzo podobny do tego z mijającego lata. Różnica wynosi setne części stopnia, więc trudno będzie ostatecznie wywnioskować, które lato było cieplejsze.

Na początku dziewiętnastego wieku tak gorące lato, jak bieżące, było czymś niesłychanym. Zwłaszcza, że średnia temperatura sezonów letnich była wtedy o około 2 stopnie niższa od tej obecnej. To była niezwykła anomalia, o którą w dzisiejszych czasach, przy obecnym wzroście średnich temperatur, jest o wiele, wiele łatwiej.

207 lat temu było tak gorąco, że przy Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zdecydowano się założyć pierwszy Ogród Botaniczny dla potrzeb Warszawskiej Szkoły Lekarskiej. Rośliny z tropików miały idealne warunki do rozwoju.

Bez względu na to czy bieżące lato jest cieplejsze czy też równie ciepłe, co te z 1811 roku, żaden żyjący obecnie Polak tak gorących wakacji nie pamięta. Owszem, zdarzały się już wyjątkowo silne i długotrwałe fale upałów, jak choćby w 2015 roku, jednak nigdy wcześniej średnia temperatura zliczona ze wszystkich dni letnich, nie była aż tak wysoka, aby dochodzić do 3 stopni powyżej średniej z lat 1971-2000.

Gorąco, ale też sucho
Niemal we wszystkich regionach norma wieloletnia dni upalnych została przekroczona 3-krotnie. Na południowym zachodzie kraju mieliśmy niemal miesiąc z temperaturą na poziomie 30 stopni i powyżej. W najgorętszym dniu lata termometry pokazywały na ogół 32-34 stopnie, a w Świnoujściu nawet 37 stopni.

W niektórych regionach tak wysokich temperatur nie notowaliśmy od kilkudziesięciu lat. Zdarzało się też, że nocami temperatura nie chciała spaść poniżej 24 stopni. Przykładowo w Helu odnotowano najwyższą nocną temperaturę minimalną co najmniej w okresie powojennym.

Lato było nie tylko wyjątkowo gorące, ale też słoneczne i suche. Rolnicy i sadownicy doświadczyli największej suszy od lat, która na Śląsku trwała przez 8 miesięcy z rzędu. Spadło w tym czasie o 30 procent mniej deszczu niż normalnie powinno.
 
Źródło: TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport jabłek: rynek rosyjski dopiero tracimy
Następny artykułMłodzi do prezesów grup: nie podcinajcie gałezi, na której siedzicie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.