Nowe zapachowe metody na komary

Badania nad zmysłem węchu komarów powinny zaowocować środkami, które odstraszą je od ludzi lub zwabią w pułapkę – informuje pismo „Cell”.

Komary potrafią zlokalizować ludzi m.in. dzięki temu, że mają na głowie wyrostki, zawierające wyspecjalizowane neurony czuciowe cpA. Jak wyjaśnia Anandasankar Ray, neurobiolog z University of California w Riverside, dotychczas uważano, że neurony te reagują tylko na poziom dwutlenku węgla. Jednak jeden ze studentów postanowił sprawdzić, czy komary reagują także na zapach jego spoconych stóp.

Do neuronów cpA komara wprowadzone zostały maleńkie elektrody. Okazało się, że rzeczywiście reagują wyładowaniami elektrycznymi na zapach stóp – nawet pod nieobecność dwutlenku węgla.

Co więcej, pozbawione cpA komary nie były w stanie odnaleźć oznakowanych zapachem stóp koralików w tunelu aerodynamicznym, podczas gdy komary z pełnosprawnymi cpA nie miały z tym problemu. W sumie wyniki badań sugerują, że neurony cpA komarów reagują na zapachy emitowane przez ludzką skórę. Według Raya wykrywanie dwutlenku węgla działa przy większych odległościach od potencjalnej ofiary, natomiast po zbliżeniu się do niej komar poszukuje źródeł zapachu potu, by odnaleźć ramiona, stopy czy inne odsłonięte części ciała.

Typowe środki odstraszające (repelenty), takie jak DEET, działają na inne neurony węchowe komarów – reagujące na zapachy, lecz nie na dwutlenek węgla. Są skuteczne tylko na krótkim dystansie, mają działanie drażniące i są zbyt drogie do codziennego stosowania w ubogich krajach subsaharyjskiej Afryki czy Azji. A właśnie tam przenoszone przez komary choroby, takie jak malaria, żółta febra czy denga, stanowią ogromne zagrożenie.

Inne środki ochronne – np. wabienie komarów do pułapek dwutlenkiem węgla uwalnianym podczas spalania gazu czy sublimacji suchego lodu – mogą być trudne w utrzymaniu ze względu na kosztowne mechanizmy dawkujące gaz.

Badania nad neuronami cpA mogą doprowadzić do bardziej skutecznej kontroli zagrożenia, jakie stanowią choroby przenoszone przez komary. Zespół Raya za pomocą programu komputerowego przeanalizował właściwości niemal pół miliona związków chemicznych, aby znaleźć takie, których struktura wskazywała, że mogą wpływać na działanie neuronów cpA – odstraszając lub wabiąc owady.

Udało się znaleźć 138 związków, które dają się tanio wytworzyć, mają przyjemny zapach albo zostały wcześniej dopuszczone do użytku w przypadku żywności czy kosmetyków. Każdy z nich przetestowano na komarach sprawdzając, czy wywołują reakcję neuronów, po czym najbardziej obiecujące zostały przetestowane na ludzkiej skórze lub jako wabik do pułapek.

Jednym z najbardziej efektywnych kandydatów na środki odstraszające był pirogronian etylu, który nadaje smak karmelu pieczywu, białemu winu i kakao – udowodniono, że jest bezpieczny. Z kolei najbardziej obiecującym wabikiem (atraktantem) okazał się cyklopentanon, pachnący miętą składnik niektórych gum do żucia i perfum. Silnie przyciąga on komary nawet w przypadku braku dwutlenku węgla. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, na ile skuteczne są te związki w porównaniu do obecnie stosowanych metod.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSenat: bez poprawek do ustawy o składkach zdrowotnych rolników
Następny artykułPrzyszłość grup w rozporządzeniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.