Ochrona i fizjologia

Miniony sezon, chociaż dość niespecyficzny pod względem aury, pracownicy firmy BASF oceniają jako bardzo udany, na nowy patrzą optymistycznie. Jacek Brol, szef marketingu działu Crop Protection BASF i Agnieszka Łyczak-Szymczyk, menadżer ds. komunikacji oczekują i zapowiadają już dzisiaj wprowadzenie do obrotu w nadchodzącym sezonie kilku nowych środków ochrony roślin.
Wiele z nich, ze względu na pozytywne działanie wykraczające poza klasyczny efekt ochronny, wpływa na fizjologię rośliny. Uzupełnią one dotychczasowy zestaw fungicydów składających się na markę AgCelence. Zaobserwowano bowiem, w ramach nieprzerwanych doświadczeń prowadzonych w BASF także z już zarejestrowanymi środkami, że dodatnim, ubocznym działaniem niektórych fungicydów jest wpływ na zwiększenie aktywności chlorofilowej, a przez to wyraźny efekt zieloności, także poprawa m.in. parametrów jakościowych plonu traktowanych roślin uprawnych. Dotychczas takie działanie stwierdzono chociażby w przypadku środka Signum 30 WG, którym chroniono pomidory odmian polowych przed zarazą ziemniaka i alternariozą. Badania dowiodły, że owoce wykazywały zwiększoną zawartość likopenu w porównaniu z tymi pozyskanymi z nietraktowanych tym fungicydem roślin. Efekt zwiększania zdrowotności, wigoru i parametrów jakościowych (AgCelence) stwierdzono także po stosowaniu fungicydów Pictor® w rzepaku, Retengo Plus® w kukurydzy, Cabrio Duo w ziemniaku, Systiva w jęczmieniu jarym oraz Adexar Plus w ogólnie zbożach.



Agnieszka Łyczak-Szymczyk

Adam Prabucki (fot. 3) odpowiedzialny w BASF za ochronę warzyw i ziemniaków poinformował o nowych zaleceniach ochrony. Z końcem tego roku znacznie poszerzył się zakres znanych ogrodnikom fungicydów – Rovral Aquaflo 500 SC i Signum 33 WG. Ochroną zapewnianą przez nie objętych może być obecnie wiele gatunków roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz ziół. W przypadku niektórych gatunków zaliczanych do tak zwanych upraw małoobszarowych fungicydy te będą w grupie nielicznych dozwolonych lub nawet jedynymi. Szczegółowo zakresy ich działania podamy w dostępnych już w pierwszych dniach stycznia 2014 r., tradycyjnie od lat przygotowywanych przez nasze wydawnictwo programach ochrony roślin: sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych. A. Prabucki mówił także o zupełnie „świeżej” rejestracji fungicydu Zampro 56 WG – nowości do ochrony naci i bulw ziemniaka przed zarazą ziemniaka i alternariozą. Ten mający działać zapobiegawczo środek jest mieszaniną handlową dwóch substancji aktywnych – initium® (8%) i mankozebu (48%) – w formie granulatu. Jak charakteryzował prelegent – Zampro 56 WG dobrze rozpuszcza się w zimnej i twardej wodzie, a ze względu na małych rozmiarów cząstki, ich zawiesina naniesiona na roślinę jest bardzo stabilna.

Adam Prabucki

Sadowników z całej Polski na kolejne Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej zapraszał natomiast Grzegorz Lewandowski (fot. 4) zajmujący się w BASF uprawami sadowniczymi. Targi te, organizowane przez BASF wspólnie z SGGW będą się odbywały w Warszawie 23–24 stycznia 2014 r. Już dzisiaj uczestnictwo w nich zadeklarowało ok. 100 przedsiębiorstw ze swoją ofertą produktów przeznaczonych dla branży ogrodniczej. Tradycyjnie towarzyszyć targom będzie sesja wykładowa. Planowane jest poruszenie podczas niej zagadnień związanych z konstrukcjami antygradowymi i ochroną upraw przed tym zjawiskiem meteorologicznym. Problemem w uprawach bywa nadmiar lub niedobór wody – jak sobie z tym radzić, podpowiedzi uzyskać będzie można podczas MTAS 2014. Sezon przechowalniczy rozpoczęty, dlatego nie zabraknie także tematów dotyczących chorób abiotycznych i biotycznych występujących na składowanych owocach. Zapowiadane są także tematy związane z ochroną roślin sadowniczych przed: parchem jabłoni, zarazą ogniową oraz szkodnikami mszycowatymi. Międzynarodowy zespół prelegentów, którzy przybędą do Warszawy stanowią także światowej sławy profesjonaliści zajmujący się uprawą czereśni, w tym sterowaną, którzy podzielą się z polskimi sadownikami zdobytą latami wiedzą na temat tych gatunków sadowniczych, ich agrotechniką, wymaganiami odmian, ochroną.

 

Grzegorz Lewandowski

Katarzyna Kupczak, fot. K. Kupczak

  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO płatnościach do owoców miękkich i o cudoziemcach
Następny artykułZawody z przyszłością?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.