Piorin na rzecz wzrostu eksportu

Fot. PIORiN
W 2016 roku nastąpiło zwiększenie wolumenu eksportu z Polski owoców, o przeszło 54 % w porównaniu do roku ubiegłego, co głównie przekłada się na sprzedaż jabłek (759 tys. ton w 2016 r.). Inspektorzy PIORiN wydali w 2016 roku ponad 68 tys. świadectw fitosanitarnych 46 319 dla owoców, 7475 dal warzyw, 14 266 dla pozostałych roslin i produktów roślinnych) przyczyniając się tym samym do eksportu 842 tys. ton owoców i 80 tys. ton warzyw poza Unię Europejską.
 
Polskie owoce i warzywa w 2016 roku eksportowano do przeszło 54 krajów poza UE. W większości przypadków eksport jest realizowany do tych krajów, które nie stawiają dodatkowych wymagań fitosanitarnych, poza zaopatrzeniem przesyłki w świadectwo fitosanitarne. Zaliczamy do nich przede wszystkim: Białoruś, Kazachstan, Ukrainę, Mołdawię, Egipt, Norwegię, Serbię. Niemniej jednak, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wychodząc naprzeciw potrzebom polskich producentów i eksporterów, angażuje się w działania, mające na celu poszerzenie możliwości sprzedaży towarów roślinnych, przede wszystkim polskich jabłek na rynki krajów trzecich. 
 
W 2015 roku uzyskano dostęp do rynku wietnamskiego dla polskich jabłek. Eksport odbywa się na podstawie wymagań fitosanitarnych, uzgodnionych pomiędzy organizacjami ochrony roślin Polski i Wietnamu, określonych w Protokole podpisanym w październiku 2015 roku. Eksport polskich jabłek do Wietnamu sukcesywnie rośnie. W roku 2015 (od października)  wyeksportowano – 252 tony, a w 2016 r. eksport zwiększył się do 1 487 ton.
 
Oficjalnie eksport Chin dopuszczono 9 listopada 2016 r., po audycie przeprowadzonym przez chińskich inspekotórów. Od otwarcia rynku w 2016 roku do 28 lutego 2017 roku wyeksportowano przeszło 902 tony jabłek. Eksport realizowany jest z terenu czterech województw, w tym najwięcej przesyłek jest certyfikowanych przez PIORiN w województwie mazowieckim. 
 
Negocjacje o dopuszczenie eksportu towarów pochodzenia roślinnego, przeważnie owoców jabłek, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi także z – między innymi Brazylią, Tajwanem, Tajlandią, Kostaryką, Kolumbią, Chile, Filipinami. Ponadto w ramach wspólnego wniosku z innymi państwami Unii Europejskiej, także z USA i Meksykiem. Najbardziej zaawansowane są procedury z Tajlandią i Kolumbią oraz USA. Przewiduje się, że zakończenie uzgodnień warunków fitosanitarnych z tymi państwami nastąpi w 2017 roku.
 
W listopadzie 2016 roku strona indyjska zaakceptowała polską propozycję w zakresie zabiegu alternatywnego do fumigacji bromkiem metylu i poinformowała o złagodzeniu wymagań fitosanitarnych dla jabłek eksportowanych z Polski. Rozmowy między służbami ochrony roślin Polski i Indii w celu uzyskania zgody tego kraju na możliwość stosowania alternatywnych zabiegów chłodzenia „cold treatment” dla zabiegu fumigacji bromkiem metylu prowadzone były od 2014 roku. Stosowanie bromku metylu w Unii Europejskiej jest zakazane od 2004 roku. W celu kontynuacji eksportu w 2014 roku wprowadzono tymczasowe rozwiązanie, polegające na przeprowadzaniu zabiegu fumigacji przesyłek jabłek w punkcie wwozu w Indiach. Eksport jabłek w 2016 roku wyniósł 2 243 tony i jest to wzrost o przeszło 43 % w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy wyeksportowano 973 tony.
 
Niemniej jednak, otwarcie dostępu do rynku kraju trzeciego, nie zawsze jest równoważne z realizacją przez przedsiębiorców eksportu na szeroką skalę. Po uzyskaniu dostępu do rynku kanadyjskiego dla eksportu polskich jabłek, zainteresowanie powyższym kierunkiem nadal jest relatywnie niewielkie. W okresie od października 2014 r. do grudnia 2016 r. Polska wyeksportowała do Kanady zaledwie 900 ton świeżych jabłek.
 
 
za: piorin.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię