Ochrona owoców przed chorobami przechowalniczymi

Sprawcy chorób przechowalniczych bardzo często porażają rośliny w czasie wegetacji, w sadzie. Do infekcji może dojść jeszcze podczas kwitnienia, czy wzrostu i rozwoju owoców. Objawy porażenia widoczne są niejednokrotnie dopiero podczas dojrzewania owoców i ich przechowywania albo przygotowania do obrotu handlowego. 
 
Gorzka zgnilizna, powodowana głównie przez grzyby z rodzaju Neofabraea, jest groźną chorobą w przechowalniach owoców, przyczyną strat zarówno jabłek, jak i gruszek. Pod koniec okresu przechowywania na owocach pojawiają się brunatne plamy, zlokalizowane najczęściej wokół przetchlinek. Plamy te łączą się i powiększają, w konsekwencji dochodzi do gnicia owocu. Do infekcji dochodzi najczęściej od końca czerwca aż do zbioru. Przez kilka miesięcy grzybnia rozwija się saprofitycznie. Jednak po osiągnięciu przez owoce dojrzałości konsumpcyjnej, w przechowalniach patogen powoduje gnicie owoców. W ochronie jabłek i gruszek* przed gorzką zgnilizną zaleca się jednorazowy zabieg fungicydem Topsin M 500 SC, w dawce 1,5 l/ha, na 2 tygodnie przed zbiorem owoców. 
 
Topsin M 500 SC, którego substancją czynna jest tiofanat metylowy (z grupy związków benzimidazolowych) to fungicyd o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego. Aplikowany przed infekcją zapobiega wnikaniu strzępek infekcyjnych do tkanek, z kolei stosowany interwencyjnie, dzięki układowemu działaniu w roślinie niszczy patogeny już obecne w tkankach, także w miejscach, na które nie został naniesiony. Topsin M 500 SC działa w roślinie niezależne od temperatury, cechuje go także odporność na zmywanie przez deszcz − jako środek systemiczny, w przeciwieństwie do preparatów kontaktowych, po wniknięciu do rośliny nie ulega zmywaniu. 
 
W celu uzyskania najlepszej jakości owoców i ich optymalnego wybarwienia specjaliści firmy Sumi Agro Poland rekomendują stosowanie w końcowej fazie ich wzrostu odpowiedniego nawożenia wapniem i fosforem, w postaci nawozu Seniphos. Nawóz ten charakteryzuje się doskonałą formulacją oraz świetną mieszalnością z fungicydami i insektycydami. Przyczynia się do poprawy zdolności przechowalniczych owoców zabezpieczając je przed wystąpieniem chorób grzybowych podczas przechowywania oraz pozytywnie wpływa na ich wybarwienie. Seniphos w celu poprawy wybarwienia jabłek należy zastosować w dwóch zabiegach, w dawce 5 l/ha lub  wykonać jeden zabieg w dawce 10 l/ha na 2−3 tygodnie przed zbiorem jabłek.
 
*zalecenia w ramach rejestracji w uprawach małoobszarowych
Za: mat. firmowe Sumi Agro

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonstrukcje nośne dla minikiwi
Następny artykułW końcówce lata warzywa tańsze niż rok wcześniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.