Uwaga na plamy!

Pierwsze plamki parcha jabłoni na młodych liściach
W ostatnich dniach, w sadach zlokalizowanych w centralnej Polsce można dostrzec na liściach jabłoni pierwsze objawy parcha jabłoni. Objawy w postaci delikatnych plamek występują na 3-4 liściu. Sytuacja ta nie nastraja optymistycznie. Warto więc przeprowadzić w obecnej chwili bardzo dokładną lustrację sadów jabłoniowych w poszukiwaniu ewentualnych plam.
Obecność plam i co za tym idzie zarodników konidialnych wielokrotnie zwiększa ryzyko kolejnych infekcji. W sadzie z plamami mamy dwa potencjalne źródła zarodników: konidialne na liściach bezpośrednio w rozetach oraz zarodniki workowe. Sytuację pogarsza także to, że jabłonie są w fazie pełni/końca kwitnienia. W tym czasie pojawiają się dynamicznie rosnące tegoroczne przyrosty, które stosunkowo trudno, w takiej sytuacji, będzie ochronić przed infekcjami. 
W takiej sytuacji (obecność 2 źródeł infekcji)  warto do zabiegów zapobiegawczych stosować dodatek nawozów fosforynowych np. PHOS 60 EU. Obserwacje dokonane w poprzednich latach wskazują, że to w znaczący sposób zmniejszało propagację zarodników konidialnych w okresie infekcji wtórnych.
W tym momencie konieczne jest także prześledzenie i weryfikacja programu ochrony oraz, co polecam,  sprawdzenie wrażliwości sprawcy parcha jabłoni na fungicydy. Pomoże to nam w przyszłości unikać w programie ochrony fungicydów wykazujących w naszym sadzie niższą skuteczność.
Marcin Oleszczak, Kazgod

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSposób na Sukces
Następny artykułTurniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.