Ważne dla producentów i eksporterów jabłek do Chin

W związku z kolejnym sezonem produkcji jabłek przeznaczonych na eksport do Chin, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował o aktualnych chińskich wymaganiach sanitarnych w zakresie pozostałości środków ochrony roślin.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Generalną Administrację Celną ChRL  za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie, normy w zakresie najwyższych dopuszczalnych poziomów (NDP) pozostałości środków ochrony roślin określa standard GB 2763-2016. Normy te dotyczą NDP pozostałości środków ochrony roślin obecnych w wyprodukowanej żywności.

Oznacza to, że do ochrony sadów jabłoniowych produkujących jabłka na rynek chiński mogą być stosowane środki ochrony roślin dopuszczone w Polsce do ochrony tej uprawy, natomiast w finalnym produkcie – w owocach jabłek przeznaczonych na eksport do Chin, nie powinno być przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości określonych w standardzie GB 2763-2016.

Główny Inspektor przypomina, że zgodnie z protokołem regulującym zasady eksportu owoców jabłek z Polski do Chin, w przypadku stwierdzenia w przesyłce jabłek niezgodności w zakresie NDP pozostałości środków ochrony roślin, zostanie ona zwrócona do eksportera lub zniszczona, a w sytuacji powtarzających się nieprawidłowości, może zostać zawieszona możliwość eksportu jabłek do Chin.
 
Źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł100 tys. euro rocznie na tworzenie grup producentów – wnioski od 30 lipca
Następny artykułZmiany w ukraińskim eksporcie owoców jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.