Z pułapką w pole

Jednym z założeń obligatoryjnej integrowanej ochrony roślin jest wykonywanie zabiegów przeciwko szkodnikom roślin uprawnych tylko w uzasadnionych sytuacjach, tzn. po stwierdzeniu ich wystąpienia.

O tym, że szkodnik obecny jest w uprawie można przekonać się po zaobserwowaniu osobników (różnych stadiów rozwojowych), bądź objawów żerowania. W obu przypadkach podjęcie decyzji o zabiegu w takich momentach może być już bardzo spóźnione i efekty ochrony bywają zupełnie niesatysfakcjonujące. Często pośrednia szkodliwość wystąpienia agrofagów jest znacznie bardziej niebezpieczna – wiele (w tym spora grupa owadów) bywa wektorami chorób wirusowych i fitoplazmatycznych roślin.

We wczesnym ostrzeganiu o wystąpieniu pierwszych, sporadycznych osobników szkodników roślin pomocne są wszelkiego rodzaju pułapki (tabela): barwne, pokarmowe, lepowe, feromonowe bądź zintegrowane. Ich systematyczna kontrola na polu jest wskazana w celu podjęcia decyzji o rozpoczęciu ochrony w strategicznym terminie, gwarantującym najwyższą skuteczność zabiegu.

Objawy żerowania wciornastków na cebuli

Opracowanie Katarzyna Kupczak
Fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowoczesne maszyny w sadownictwie
Następny artykułLiczne podtopienia. Tymczasem zbliżają się groźne burze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.