Znaczenie i ochrona pszczół – zajęcia edukacyjne w szkole w Jasieńcu

W ramach kampanii edukacyjnej „Budujemy populację owadów zapylających®” firma Sumi Agro Poland wiele uwagi poświęca przekazywaniu wiedzy dotyczącej właściwej ochrony owadów zapylających w agrocenozach. Centra Murarkowe powstałe w ramach akcji stanowią ośrodki, w których teoria łączy się z praktyką.

Osoby odwiedzające te miejsca mają szansę zobaczyć jak żyje i pracuje murarka ogrodowa. Dzięki spotkaniom ze specjalistami ds. pszczół zainteresowani mogą uzyskać informację o znaczeniu i hodowli murarki ogrodowej oraz o ochronie owadów zapylających w środowisku rolniczym, także w kontekście bezpiecznego dla tych organizmów stosowania środków ochrony roślin. Trwająca już 5 lat kampania „Budujemy populację owadów zapylających®” w tym sezonie poszerzyła swój zasięg, a jej odbiorcami zostali także uczniowie szkół rolniczych, którzy w przyszłości odpowiedzialni będą za kształtowanie agrocenoz.

W ramach kampanii „Budujemy populację owadów zapylających®” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu 9 czerwca odbyły się – kolejne z tegorocznego cyklu − zajęcia edukacyjne. Dr inż. Joanna Klepacz-Baniak, redaktor naczelna miesięcznika „Hasło Ogrodnicze” wydawanego przez Plantpress sp. z o.o. informowała nie tylko o znaczeniu owadów zapylających, ale wiele uwagi poświęciła ich prawidłowej ochronie.

 – W Polsce występuje ponad 450 gatunków pszczół. Najpopularniejsze taksony to pszczoła miodna – znana i ceniona ze względu na swoją funkcję – producenta miodu, ale też budząca strach i obawy, ze względu na możliwość użądlenia. W obrębie rodzaju trzmiel występuje w Polsce prawie 30 gatunków. Najpopularniejszy jest trzmiel ziemny, hodowany na większą skalę i wykorzystywany do zapylania upraw ogrodniczych – pomidorów, borówek. Jego specyficzny sposób zapylania wibracyjnego polega na  wprawianiu kwiatu w wibracje, powodujące osypywanie się pyłku przez mikrootwory w pylnikach. Coraz większą popularność zdobywa murarka ogrodowa. Z jednej strony wynika to z faktu bardzo dobrego poznania biologii i hodowli tego owada, z drugiej strony z terminu jej pojawiania się – akurat w czasie kwitnienia sadów, jagodników i plantacji rzepaku. Zainteresowanie tym owadem jest także wynikiem poszukiwania alternatywnego w stosunku do pszczoły miodnej zapylacza upraw: mniej absorbującego, wymagającego mniejszego zaangażowania i pracy, owada który byłby nieagresywny – przekazała prelegentka.

Redaktor naczelna „Hasła Ogrodniczego” wymieniła kardynalne zasady prowadzenia bezpiecznej dla owadów zapylających ochrony roślin. Wśród zaleceń znalazły się następujące: ● stosować środki ochrony roślin zgodnie z etykietą (w odpowiednich dawkach, terminach, na wskazanych uprawach); ● przestrzegać prewencji, czyli czasu jaki musi upłynąć od wykonania zabiegu do momentu oblotu przez pszczoły chronionej uprawy; ● zabiegi wykonywać tylko w przypadku przekroczenia przez agrofaga progu ekonomicznej szkodliwości, ● wykorzystywać środki o działaniu selektywnym; ● preparaty z grupy syntetycznych pyretroidów stosować tylko jeśli jest to konieczne, jeden raz w sezonie, najlepiej wczesną wiosną, przed kwitnieniem roślin; ● zabiegi ochronne prowadzić po ustaniu lotów pszczół; ● miejsce w którym przygotowywana jest ciecz robocza czy przepłukiwany sprzęt wykorzystywany do zabiegów nie powinno znajdować się w pobliżu niezabezpieczonych zbiorników czy cieków wodnych ponieważ grozi to skażeniem znajdującej się w nich wody.


Joanna Klepacz-Baniak w trakcie zajęć edukacyjnych w szkole w Jasieńcu

W czasie dyskusji Wiesław Grzybowski, kierownik ds. praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zwrócił uwagę na konieczność stosowania selektywnych środków ochrony roślin, które jak podkreślił „zwalczając organizmy szkodliwe nie wpływają negatywnie na organizmy nie będące celem zabiegu. Jednym z takich produktów jest np. Mospilan 20 SP”.

W trakcie wizytowania Centrum Murarkowego Justyna Wasiak, przedstawicielka regionalna Sumi Agro Poland podkreśliła fakt ogromnego i wciąż rosnącego zainteresowania producentów rolnych i sadowników, a teraz także uczniów szkół rolniczych kampanią „Budujemy populację owadów zapylających®”.


Uczniowie w Centrum Murarkowym przy szkole w Jasieńcu

Źródło: materiały Sumi Agro Poland

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSmartula najlepszą „Jaskółką Przedsiębiorczości”
Następny artykułPowstała kolejna miejska pasieka – w w Piotrkowie Tryb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.