Światowy Dzień Pszczół

fot. J. Klepacz-Baniak
Dziś, 20 maja, już po raz trzeci, obchodzimy Światowy Dzień Pszczół.

Pszczoły najczęściej kojarzą się z ulami, pasieką i miodem. Wynika to z faktu, że gatunkiem znanym już od ponad 10 tys. lat i hodowanym na dużą skalę jest pszczoła miodna (Apis mellifera). Jednak na świecie żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół (a niektórzy badacze podają, że nawet 25–30 tys.), przy czym w Polsce występuje ich około 500. Najbardziej rozpoznawalne to trzmiele (prawie 30 gatunków) i murarka ogrodowa.

Warto zapewnić im bezpieczeństwo, ponieważ owady te, zapylając kwiaty, stają się sprzymierzeńcami ogrodników – wpływają na zwiększenie plonu owoców oraz ich lepszą jakość.

Zdecydowana większość gatunków pszczół żyje samotnie, niektóre wykazują tendencje do kolonijnego gniazdowania i gromadnego trybu życia, jak też występują gatunki o cechach półspołecznych i właściwie społecznych. Owady te gnieżdżą się w ziemi (w zależności od gatunku budują gniazda w lessie, piasku, glinie), a także w łodygach roślin, drewnie, a nawet w pustych muszlach ślimaków, galasach, rozpadlinach skalnych. W środowisku zdominowanym przez człowieka budują gniazda w strzechach, ścianach budynków czy drewnianych stodołach. Aktywność lotna pszczół ma miejsce przez cały sezon wegetacyjny. Niektóre gatunki podejmują loty już na przedwiośniu, wraz z zakwitaniem pierwszych roślin, i to właśnie głównie one uczestniczą w zapylaniu roślin sadowniczych.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734 r.) słoweńskiego pszczelarza, uznawanego za pioniera nowoczesnego pszczelarstwa.

Joanna Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUwaga! Możliwe przymrozki, a potem burze
Następny artykułDopłaty 2020 – oświadczenia do 8 czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.