MASZYNY DLA SZKÓŁKARSTWA

    Ubiegłoroczne, siódme z kolei targi Agro Show (23–26 września 2005 r.) odbywały się po raz kolejny w Bednarach, pod Poznaniem. Powierzchnia wystawiennicza wynosiła 50 hektarów, ring przeznaczony na pokazy polowe działania maszyn zajmował obszar 20 ha. Na targach, oprócz typowych maszyn rolniczych, ciągników i opryskiwaczy, można było obejrzeć urządzenia przeznaczone dla osób zajmujących się produkcją szkółkarską.

    Silvapol z Poznania jest dystrybutorem firmy Metaltech z Mirosławca zajmującej się produkcją maszyn przeznaczonych dla leśnictwa i szkółkarstwa, na przykład: szparowników aktywnych, śladowników szkółkarskich, siewników, kultywatorów szkółkarskich, opielaczy, podcinaczy korzeni i wyorywaczy (fot. 1). Na targach prezentowano m.in. pięciorzędowy podcinacz korzeni — SPK-5 (fot. 2). Maszyna ta podcina system korzeniowy z jednej strony i od spodu. Powtórne podcinanie korzeni z drugiej strony powinno się przeprowadzić po upływie 2–4 tygodni. Podcinacz ten kosztuje około 13 000 zł (netto).



    Fot. 1. Wyorywacz boczny aktywny



    Fot. 2. Pięciorzędowy podcinacz korzeni


    Firma Hortmasz wprowadziła w 2005 roku na rynek nowy mikrociągnik AGT 850 T (fot. 3). Wyposażony jest w silnik firmy Lombardini o mocy 50 KM. Ciągnik ma obrotowe stanowisko operatora (kierownica wraz z siedziskiem obraca się o 1800), dzięki czemu tylny układ zawieszenia maszyny jest jednocześnie układem przednim i maszyny podwieszane z tyłu mogą pracować jako czołowe. Ciągnik ma napęd na cztery koła, skrzynię biegów 12+12, w tym cztery biegi pełzające. Model z kabiną kosztuje 85 000 zł (netto). Maszyna ta może być również wyposażona w różnego rodzaju ładowacze czołowe ułatwiające, na przykład, mieszanie i przygotowywanie podłoża.



    Fot. 3. AGT 850 T — nowy, o większej mocy ciągnik niż oferowane
    do tej pory przez firmę Hortmasz modele


    Firma Weideman Polska to przedstawiciel w Polsce niemieckiego producenta przegubowych ładowarek podwórzowych oraz ładowarek teleskopowych. Maszyną przydatną dla potrzeb gos­podarstw szkółkarskich może być model 1240 LP z teleskopowym ramieniem (fot. 4). Jest to mała ładowarka, z obniżonym konstrukcyjnie środkiem ciężkości, udźwig — 1100 kg (przy maszynie złamanej — 940 kg). Kąt skrętu tej ładowarki to 600, kąt złamania w osi — 450. Dzięki tym parametrom maszyna ta może łatwo poruszać się w wąskich alejkach roboczych. Wyposażona jest w 3-cylindrowy silnik diesla firmy Perkins, o mocy 35 KM. Ładowarka ta bez dodatkowego wyposażenia kosztuje około 14 000 euro (netto).



    Fot. 4. Mała ładowarka z teleskopowym ramieniem —
    dzięki dużej zwrotności łatwo porusza się w wąskich alejkach


    Firma Bobcat — producent kompaktowych miniładowarek — pracę tych urządzeń prezentowała na organizowanych kilka razy dziennie pokazach. Maszyny te oferowane są z tradycyjnym, kołowym napędem (fot. 5) oraz jako miniładowarki gąsienicowe. Nośność operacyjna tych maszyn waha się od 329 kg do 1400 kg. Jedną z mniejszych ładowarek jest model S130 (nośność operacyjna — 622 kg, a statyczna — 1245 kg, ciężar roboczy — 2223 kg). Miniładowarki te mogą być wyposażane m.in. w przesadzarkę do drzew, zamiatarkę, widły paletowe, równiarkę, hydrauliczne grabie.



    Fot. 5. Ładowarka Bobcat S130 to jeden z mniejszych modeli tego typu urządzeń


    Jak informował Łukasz Belski z firmy BL System z Nowego Sącza, poszerzanie oferty rynku kominków i kotłów c.o. opalanych drewnem sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tego materiału opałowego. Do palenia używa się drewna, które powinno być odpowiednio przygotowane. W ofercie tej firmy znajdują się, między innymi, łuparki, piło-łuparki, rębaki (fot. 6) oraz systemy pakowania drewna. W tego typu maszyny zaopatrują się, na przykład, szkółkarze, którzy przez zimę zagospodarowują drewno na materiał opałowy do kominków lub produkując wióry. Ta produkcja przynosi dodatkowe zyski i pozwala utrzymać całoroczne zatrudnienie ludzi w gospodarstwie.



    Fot. 6. Rębak

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułEUROPEJSKIE PERSPEKTYWY DLA POLSKICH POMIDORÓW
    Następny artykułW TROSCE O PRZEJRZYSTOŚĆ RYNKU

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.