O PODKŁADKACH W SARAGOSSIE CZ. III – ŚLIWA, CZEREŚNIA

    W poprzednich częściach doniesień z ubiegłorocznego międzynarodowego sympozjum w Saragossie, poświeconego podkładkom roślin sadowniczych, Autor przedstawił informacje na temat podkładek dla jabłoni (cz. I, "Szkółkarstwo" 1/2002), grusz, brzoskwiń i moreli (cz. II, "Szkółkarstwo") — redakcja.
















    Śliwy
    G. Achim z Rumunii przedstawił nową podkładkę wegetatywną ’Miroval’ otrzymaną z wolnego zapylenia lokalnego typu ałyczy. Podkładkę tę rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe i przy spełnieniu wszystkich wymogów można uzyskać 86–92% ukorzenienia. Według prelegenta, jest ona zgodna z wieloma odmianami śliw uprawianymi w Europie (na przykład 'Centenar’, 'Carpatian’, 'Minerva’, 'Stanley’ i 'Anna’). Drzewa na podkładce 'Miroval’ rosną stosunkowo silnie, w czwartym roku po posadzeniu wchodzą w okres owocowania i są plenne.

    Również rumuński zespół — I. Botu i inni — zaprezentował wyniki hodowli nowych podkładek dla śliw realizowanej od ponad trzydziestu lat. Jej efektem jest wyselekcjonowanie 11 podkładek o różnej sile wzrostu. Najciekawsza z nich jest słabo rosnąca 'Otesani 8′, która nadaje się dla wszystkich odmian śliw. Siła wzrostu drzew na tej podkładce jest zbliżona do tych na 'Pixy’ i 'St. Julien A’, nadaje się jednak lepiej od nich na ciężkie gliniaste gleby.


    Osiągnięcia dotyczące hodowli nowych podkładek dla drzew pestkowych były tematem doniesienia A. Nicotry i L. Mosera z Włoch. W ciągu 25 lat trwania programu oceniono kilka tysięcy siewek otrzymanych w wyniku wolnego zapylenia 93 odmian botanicznych śliwy domowej i różnych śliw pochodzących z Chin i Japonii. Owocem tych prac są dwie podkładki o nazwach ’Penta’ i ’Tetra’, które mogą być używane nie tylko w uprawie śliw, ale także brzoskwiń, nektaryn i moreli.


    Holendrzy J. Balkhoven-Baart i F. Maas omówili wyniki siedmioletniego doświadczenia nad oceną rosyjskiej podkładki ’VVA-1′ prowadzonego w dwóch miejscowościach. W Wilhelminadorp śliwy odmiany 'Opal’ szczepione na tej podkładce i na 'St. Julien A’ posadzono w 1994 roku w rozstawie 4 x 2 m. Plon sumaryczny z drzewa za cztery lata owocowania wyniósł 20,1 kg na 'St. Julien A’ i 19,8 kg na 'VVA-1′. W miejscowości Randwijk śliwy odmian 'Avalon’ i 'Excalibur’ posadzono trzy lata później w rozstawie 3,5 x 2 m. W pierwszym okresie życia (tzn. ??? ile lat) drzewa na 'VVA-1′ rosły silniej i lepiej owocowały niż na 'St. Julien A’.


    Tematem mojego wystąpienia była ocena przydatności trzech podkładek dla pięciu odmian śliw w dwóch różnych rejonach glebowo-klimatycznych Polski. W doświadczeniach założonych równolegle w Miłobądzu (k. Tczewa) i Lipowej (k. Opatowa Kieleckiego) badano śliwy odmian 'Renkloda Ulena’, 'aanska Najbolja’, 'Stanley’, 'Empress’ i 'Valor’ szczepionych na siewkach ałyczy, 'Węgierki Wangenheima’ oraz wegetatywnej podkładce 'Pixy’. Dziewięcioletnie drzewa wszystkich odmian na siewkach ałyczy miały większe pole powierzchni przekroju poprzecznego pnia niż na siewkach ’Węgierki Wangenheima’ i na podkładce Pixy’. Pomiędzy śliwami na 'Węgierce Wangenheima’ i 'Pixy’ nie stwierdzono różnic w sile wzrostu drzew. Plonowanie poszczególnych odmian śliw na badanych podkładkach było dość zróżnicowane. Ogólna ocena 'Węgierki Wangenheima’ i podkładki 'Pixy’ jest jednak pozytywna. Mogą one być z powodzeniem wykorzystywane do zakładania intensywnych sadów śliwowych, zwłaszcza na dobrych, zasobnych glebach.







    Fot. 1. Dziewięcioletnie śliwy odmiany ’Renkloda Ulena’, szczepione na podkładce ’Pixy’



    Z. Grzyb z ISK ze Skierniewic przedstawił historię powstania i ocenę nowych podkładek drzew pestkowych wyselekcjonowanych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. ’Agata’, 'Amelia’, 'Anna’ i ’Alina’ to typy ałyczy, których nasiona lepiej nadają się do produkcji podkładek dla śliw niż nasiona nieznanego pochodzenia. Drzewka wszystkich typów są wolne od najgroźniejszych chorób wirusowych.




    Czereśnie
    G. Simon przedstawili wyniki węgierskiego doświadczenia nad podkładkami ’SL 64′, 'Colt’, 'Maxma 14′ i 'Maxma 97′. Drzewa odmian 'Van’ i 'Germersdorfska’ rosły najsilniej na 'SL 64′. Podkładka 'Colt’ osłabiła siłę wzrostu drzew 'Vana’ o 10–15%, natomiast 'Germersdorfska’ rosła na 'Colcie’ nawet silniej niż na 'SL 64′. Podkładki serii M x M w porównaniu z 'SL 64′ osłabiały siłę wzrostu drzew o 30–40%. 'Van’ dał najwyższy plon sumaryczny po jedenastu latach wzrostu w sadzie na podkładce 'Maxma 14′, a nieco niższy na 'SL 64′. Wyraźnie słabiej od nich plonowały drzewa na podkładkach 'Colt’ i 'Maxma 97′. Na tej ostatniej najsłabiej owocowała odmiana 'Germersdorfska’, która najwyższy plon dawała na 'SL 64′.

    O nowej podkładce dla czereśni ’GiSeLA 3′ (209/1) można się było dowiedzieć z prezentacji S. Franken-Bembenek z Niemiec. Klon ten pochodzi z tego samego programu hodowlanego, co 'GiSeLA 5′ i 'GiSeLA 6′ realizowanego w Giessen, ale został wyselekcjonowany w Ahrensburgu koło Hamburga. Drzewa na podkładce podkładce 'GiSeLA 3′ rosną nieco słabiej niż na 'GiSeLA 5′ i bardzo dobrze plonują (fot. 2). Nie tworzą odrostów korzeniowych. 'GiSeLA 3′ nie wpływa ujemnie na wielkość owoców. Jest zgodna z wieloma odmianami czereśni (na przykład 'Bing’, 'Hedelfińska’, 'Lapins’). Obecnie jest wszechstronnie badana w wielu doświadczeniach w Europie i USA.







    Fot. 2. Czereśnie szczepione na podkładce 'GiSeLA’, zaczynają owocować w drugim roku po posadzeniu



    A. Battistini i E. Subira Berini z Włoch prezentowali nową podkładkę półkarłową ’Victor’. Otrzymano ją z nasion gatunku Prunus cerasus sprowadzonych z Tybetu i ochroniono wyłącznym prawem w 1997 roku. 'Victor’ osłabia siłę wzrostu drzew czereśni i powoduje ich wczesne i obfite owocowanie. Dodatkową jego zaletą ma być tolerancja wobec różnych warunków glebowych i klimatycznych, zwłaszcza suszy.


    Wyniki czteroletniego doświadczenia nad wpływem różnych podkładek i kilku wysokości okulizacji na wzrost i owocowanie czereśni przedstawili V. Cordeiro z Portugalii. Podkładki ’Tabel Edabriz’, 'Gisela 5′ i 'Maxma 14′ okulizowano na wysokościach 10, 20 i 30 cm, a podkładki ’Cab 11E’ i czereśnię ptasią na wysokościach 10, 30 i 60 cm. Badaniami objęto drzewa odmian 'Burlat’, 'Van’ i 'Summit’ w trzech miejscowościach Portugalii. W pierwszej fazie doświadczenia stwierdzono wpływ podkładek na siłę wzrostu drzew. Wielkość czereśni szczepionych na podkładkach 'Tabel Edabriz’, 'GiSeLA 5′, 'Cab 11E’ i 'Maxma 14′ stanowiły odpowiednio 55%, 58%, 77% i 89% wielkości drzew na czereśni ptasiej. Także czereśnie na dwóch pierwszych podkładkach okazały się najplenniejsze.

    We wszystkich miejscowościach i w przypadku wszystkich i w przypadku wszystkich badanych podkładek stwierdzono podobną zależność. Wraz z wyższą okulizacją siła wzrostu drzew zmniejszyła się. Zaobserwowano także różnice we wzroście drzew poszczególnych odmian.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOBRÓT MATERIAŁEM SZKÓŁKARSKIM: POLSKA A KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ
    Następny artykułFRUIT LOGISTICA '2003

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.