OPIEŃKA NA ŻYWOTNIKU

    Opieńka (Armillaria spp.) jest pasożytem drzew większości gatunków. W naturalnych warunkach występuje w jasnych zagajnikach, w pobliżu starych szpalerów drzew czy też na obrzeżach lasów nie powodując większych szkód. Grzyb ten staje się natomiast bardzo groźny, gdy pojawi się na roślinach uprawianych w szkółce lub w ogrodach. Do gleby lub podłoża można go wprowadzić z korą pochodzącą z chorych drzew, używaną do ściółkowania lub jako składnik podłoży.

     Pierwsze zmiany wyglądu roślin, świadczące o opanowaniu przez opieńkę, to żółknięcie, potem brązowienie pędów, a następnie ich zasychanie (fot. 1). Gdy choroba jest już zaawansowana, po usunięciu kory na drewnie widać grzybnię w postaci białych, grubych płatów (fot. 2). Skutki porażenia są nieodwracalne i zwykle chora roślina ginie w ciągu 2–
    3 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Pomimo iż grzyb ten atakuje żywe tkanki, nie czerpie składników pokarmowych bezpośrednio z nich. Najpierw poprzez wydzielanie toksyn powoduje zamieranie komórek i dopiero wtedy pobiera pokarm.



    Fot. 1. Zasychanie pędów żywotnika opanowanego przez opieńkę


    Grzybnia rozwijająca się w glebie ma postać ciemnobrązowych lub prawie czarnych sznurów, zwanych ryzomorfami. Przerastają one glebę — grzybnia rozprzestrzenia się często na znaczne odległości i zajmuje powierzchnię 15–100 m2 — docierając do korzeni zdrowych krzewów i drzew, które mogą stać się kolejnymi żywicielami opieńki. Potwierdzeniem obecności grzyba na porażonych roślinach są pojawiające się jesienią owocniki (grzyby kapeluszowe) o barwie od ciemnożółtej do brązowawej i średnicy 3–10 cm (fot. 3). Wyrastają one wokół chorych roślin lub bezpośrednio na podstawie pnia. Doskonałym siedlis­kiem dla opieńki, sprzyjającym jej rozwojowi, są pniaki niedawno ściętych drzew, zwłaszcza liścias­tych. Szybki rozwój grzyba stymuluje także temperatura około 20oC i wilgotna gleba o kwaśnym odczynie (pH ok. 4).



    Fot. 2. Grzybnia na drewnie chorego żywotnika




    Fot. 3. Młody owocnik opieńki


    Doświadczenia, które przeprowadzono na dębach rosnących w warunkach miejskich wykazały, że żaden ze stosowanych środków nie ochronił roślin przed opieńką. Jeśli grzyb ten występuje w szkółce lub w ogrodzie, powinno się jednak — po usunięciu i spaleniu porażonych roślin — podlać pozostałe rośliny profilaktycznie środkiem Rovral Flo 255 SC (0,2%) albo Sarfun 500 SC lub Topsin M 500 SC — oba w stężeniu 0,1%.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułBUKIECIARSKIE DODATKI Z CIEPŁOLUBNYCH ROŚLIN (CZ. II)
    Następny artykułSYTUACJA W OGRODNICTWIE

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.