PRZECHOWYWANIE DRZEWEK OWOCOWYCH W CHŁODNI

    W Polsce produkuje się rocznie ponad 11 mln drzewek owocowych oraz prawie 50 mln podkładek wegetatywnych i generatywnych. Materiał ten wykopywany jest w szkółkach jesienią, następnie przez zimę przechowywany w dołownikach i piwnicach szkółkarskich. Coraz częściej w dużych gospodarstwach szkółkarskich budowane są jednak chłodnie, w których przechowuje się podkładki i zrazy do szczepienia zimowego w ręku oraz drzewka i podkładki do czasu ich wysadzenia w sadzie czy szkółce. Przechowywanie w chłodni daje sadownikom możliwość opóźnienia terminu sadzenia drzewek nawet do pierwszego tygodnia maja, a szkółkarzom pozwala wydłużyć okres sprzedaży wyprodukowanego materiału.

    Dlaczego w chłodni?


    Zwiększa się grupa zwolenników wiosennego sadzenia drzewek, przechowywanych przez zimę w chłodni szkółkarskiej. Zwłaszcza, że zima 2002/2003 była jedną z surowszych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W Skierniewicach w najchłodniejszym okresie grudnia temperatura powietrza przy gruncie obniżyła się do –25,9oC. Temperatura gleby na głębokości 5 cm spadła wtedy do –7,6oC, a na głębokości 10 cm — do –5,8°C. Również podczas następnego ataku mrozów — pod koniec pierwszej dekady stycznia — temperatura przy gruncie spadła do –29,9oC. Lokalnie, przy braku okrywy śnieżnej, szkółkarze ponieśli duże straty, głównie w grupie drzew pestkowych. Uszkodzenia mrozowe stwierdzono nie tylko w szkółkach na zaokulizowanych podkładkach i na niewykopanych okulantach, ale także na materiale w dołownikach (czyt. też „Szkółkarstwo” 3/2003).


    Dlatego coraz więcej szkółkarzy decyduje się na przechowywanie materiału szkółkarskiego w chłodni. Z myślą o nich w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach podjęto się opracowania technologii przechowywania drzewek i podkładek przez zimę.


    Nowoczesna komora


    Komora chłodnicza w ISK przeznaczona do przechowywania drzewek wyposażona została w system pośredniego chłodzenia — czynnikiem chłodzącym jest glikol propylenowy — z możliwością szerokiej regulacji parametru delta T. Parametr ten jest różnicą pomiędzy temperaturą powietrza w komorze a temperaturą powierzchni chłodnicy. Wartość tego parametru decyduje o możliwości utrzymania właściwej wilgotności względnej powietrza w komorze. Im mniejsza jest wartość delta T, tym większa wilgotność w komorze. Przy zbyt małej wartości tego parametru spada jednak wydajność układu chłodniczego. Dlatego przy projektowaniu komór chłodniczych należy uwzględniać parametr delta T. Zalecana wartość delta T dla komór do przechowywania drzewek to 2–3oC.


    W nowoczesnych chłodniach parametry pracy układu chłodniczego sterowane i nadzorowane są komputerowo. Komora do przechowywania materiału szkółkarskiego powinna być wyposażona w odśrodkowy nawilżacz powietrza umożliwiający utrzymanie do 98% wilgotności względnej (fot. 1).



    Fot. 1. Zainstalowanie w chłodni nawilżaczy powietrza pozwala utrzymać wilgotność względną do 98%


    Izolacja termiczna ścian wykonana została z płyty warstwowej z rdzeniem styropianowym. Posadzka jest betonowa, pokryta durbetonem i izolowana styropianem. Taka komora spełnia wszelkie wymagania techniczno-technologiczne nowoczesnych komór przechowalniczych odnośnie utrzymania:



    • stabilnej temperatury;

    • właściwej cyrkulacji powietrza w komorze;

    • wysokiej i stabilnej wilgotności powietrza;

    • wydajności chłodniczej.

    Warunki przechowywania


    Ze względu na niewielkie wymiary komory — długość 4,5 m, szerokość 4,0 m, wysokość 3,5 m — wynikające z jej doświadczalnego przeznaczenia, zastosowano własne rozwiązania — stelaże na drzewka — uwzględniajac uwagi i sugestie szkółkarzy (niektórzy z nich część produkowanego materiału szkółkarskiego przechowują w chłodniach już od kilku lat).


    W komorze umieszczono drzewka jabłoni (dwuletnie drzewka odmiany 'Elise’ na podkładkach 'M.9′, 'P 60′, 'M.26′, 'P 14′ i 'M.7′), czereśni (okulanty odmiany 'Bttnera Czerwona’ na podkładce 'Colt’ i siewkach czereśni ptasiej) oraz śliwy (okulanty odmiany 'Oneida’ na ałyczy). Część materiału szkółkarskiego przechowywano z odkrytymi korzeniami, w temperaturze 0,5oC i przy 96% wilgotności względnej powietrza, utrzymywanej przez nawilżacze. Pozostałe drzewka przechowywano z korzeniami przykrytymi wilgotnymi trocinami i utrzymywano taką samą wilgotność i temperaturę. Korzenie wszystkich drzewek zostały wcześniej zamoczone w roztworze fungicydów, dla zabezpieczenia przed chorobami, przede wszystkim przed szarą pleśnią.


    Drzewka z odkrytymi korzeniami ułożono na stelażach ustawionych na paletach sadowniczych o wymiarach 1,2 x 1,0 m (fot. 2). Górną i dolną część stelaża stanowiła rama z kątownika, słupki wykonano z rurek stalowych o średnicy 3/4 cala. Długość i szerokość tych stelaży dostosowano do wymiarów palet, natomiast ich wysokość, dla zapewnienia stabilności, wynosiła 1,3 m. Górną ramę stelaży zakładano dopiero po ułożeniu wszystkich wiązek drzewek (korzeniami na zewnątrz i naprzemianlegle). Ustawiane na sobie stelaże umożliwiają lepsze wykorzystanie powierzchni przechowalniczej. Przedstawiony sposób składowania pozwolił ułożyć w jednym słupku, w dwóch stelażach prawie 1000 drzewek (fot. 3).



    Fot. 2. Stelaż na drzewka



    Fot. 3. Umieszczenia drzewek na stelażach pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni w chłodni


    Przechowywane w doświadczalnej chłodni jabłonie zostały posadzone 29 kwietnia, natomiast czereśnie i śliwy w pierwszych dniach maja. Należy jednak podkreślić, że późnowiosenne sadzenie drzewek do sadu jest możliwe pod warunkiem ich nawadniania, zwłaszcza w pierwszym okresie wzrostu.



    Drzewka w chłodni trzeba umieścić przed nadejściem pierwszych mrozów — w ubiegłym roku był to początek listopada. Początkowo w komorze temperaturę należy utrzymywać na poziomie 1oC, przy wilgotność powietrza 95%. Po upływie 2–3 tygodni temperaturę trzeba obniżyć do 0,5oC, a wilgotność powietrza podwyższyć do 96%. Utrzymanie niskiej temperatury, przy wysokiej wilgotności względnej powietrza, powoduje pozostawanie roślin w stanie głębokiego spoczynku zimowego. Ponadto możliwe jest w takich warunkach przechowywanie drzewek czy podkładek z odkrytym systemem korzeniowym (nieprzysypanym wilgotnymi trocinami). Przed umieszczeniem drzewek w chłodni należy zabezpieczyć ich korzenie przed ewentualnym porażeniem przez choroby kory i drewna oraz szarą pleśnią w okresie przechowywania.
    W ten sposób sadowniczy materiał szkółkarski można przechowywać do końca kwietnia.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOCHRONA PRZED PHYTOPHTHORA RAMORUM
    Następny artykułJAKA GOSPODARKA, TAKIE TARGI

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.