W POŁUDNIOWYM TYROLU (CZ. II)

    W pierwszej części artykułu opisałam jedną z typowych dla tego regionu (który leży na północy Włoch) kwiaciarskich firm ogrodniczych — zajmujących się produkcją ukorzenionych sadzonek roślin balkonowo-rabatowych i doniczkowych. Było to gospodarstwo rodzinne Andreas Psenner, które produkuje oferowane przez siebie materiały wyjściowe tylko na terenie Italii. Tym razem przedstawiam przedsiębiorstwo o wielkim rozmachu, które działa na dwóch kontynentach i nie ogranicza się do roślin ozdobnych.

    Lazzeri to dobrze znana w kwiaciarskim świecie 55-letnia rodzinna firma, która od 1996 roku ma w nazwie dopisek „agricultural group” i — oprócz wspomnianych na wstępie materiałów wyjściowych — produkuje jabłka (500 ha sadów) oraz drzewka owocowe (40 ha szkółek). Jak podaje Luigi Vasari jeden z menedżerów przedsiębiorstwa (fot. 1), mieści się ono w pierwszej siódemce największych tego typu europejskich firm działających w branży roślin ozdobnych. Rocznie w szklarniach i tunelach o łącznej powierzchni 21 ha produkuje ponad 50 mln ukorzenionych sadzonek oraz innych młodych roślin (np. rozsad cyklamenu) i jeszcze zamierza zwiększyć tę liczbę. Rynkami zbytu są Europa i Ameryka Południowa, w której firma Lazzeri ma od 17 lat swój oddział (10 ha pod osłonami w Brazylii — fot. 2) z matecznikami kilku gatunków roślin balkonowo-rabatowych, m.in. pelargonii i niecierpków nowogwinejskich, oraz z produkcją sadzonek. Centrala przedsiębiorstwa znajduje się niezmiennie od 1952 roku — kiedy założył je ojciec obecnych właścicieli Carlo Lazzeri — w miejscowości Merano na północy Włoch. Tam produkuje się zdrowe, elitarne rośliny mateczne — rozpoczynające cykl w laboratorium in vitro — oraz prowadzi hodowlę, a także promuje oferowane odmiany podczas Dni Otwartych (2 razy do roku) i na stałej ekspozycji gatunków balkonowo-rabatowych, którą można oglądać od czerwca do końca września (fot. 3). Drugi włoski oddział firmy znajduje się w Sabaudii, niedaleko stolicy kraju. Tam — na powierzchni 7 ha — produkuje się przede wszystkim sadzonki petunii i poinsecji. Część sadzonek zbieranych z brazylijskich mateczników transportowana jest drogą lotniczą do Europy. Jak zapewnia L. Vasari, trwa to 2 lub 3 dni.



    Fot. 1. W centrali znajdują się biura, laboratoria, szklarnie i poletka pokazowe



    Fot. 2. Brazylijski oddział przedsiębiorstwa Lazzeri



    Fot. 3. Oferowane gatunki i odmiany roślin balkonowo-rabatowych można oglądać
    przez całe lato na stałej ekspozycji w Merano


    Wśród własnych odmian firmy Lazzeri znajduje się grupa Caleidos rozmnażanych wegetatywnie petunii (fot. 4). Gros pozycji w asortymencie stanowią jednak kreacje innych hodowców — w sumie współpracuje się z mniej więcej dwudziestoma, głównie z Europy, ale także z Australii, USA, Japonii. Wśród nowości, jakie prezentowano w ubiegłym roku, znalazły się między innymi odmiany pelargonii bluszczolistnej z grupy Costa Daurada (hodowli hiszpańskiego instytutu IRTA, fot. 5) oraz mandewili z grupy Sundaville Pretty (fot. 6), za której czerwono kwitnącą przedstawicielkę (’Pretty Red’ — patrz też HO 12/2006) firma Lazzeri otrzymała jedno z wyróżnień ubiegłorocznych targów roślin ozdobnych Flormart/Miflor. Podczas tej samej imprezy wręczono również jednemu z jej właścicieli Andrei Lazzeriemu statuetkę dla kwiaciarskiego przedsiębiorstwa roku 2006 we Włoszech. Najwięcej produkuje ono ukorzenionych sadzonek pelargonii — głównie odmian Fischera. Może się też pochwalić bardzo bogatym asortymentem rozmnażanych wegetatywnie petunii (50 odmian).



    Fot. 4. Przedstawicielka (’Midi Strawberry’) grupy Caleidos petunii



    Fot. 5. Odmiana 'Dark Red’ z grupy Costa Daurada pelargonii bluszczolistnej



    Fot. 6. Odmiana 'Pink White Blush’ z nowej grupy Sundaville Pretty mandewili


    Firma oferuje materiały wyjściowe jako markowe produkty pod nazwą ECOLINE®. W tej linii produktów znajdują się np. sadzonki ukorzenione w glue plugs (fot. 7), które — jak podaje informacja zamieszczona w katalogu Lazzerich — sporządzane są ze specjalnej mielonej kory. Tego typu towar, będący nowością, określany jest mianem ECOPOT® STAR EVOLUTION. Sadzonki ukorzenione tradycyjnie — w paper pots — noszą nazwę ECOPOT® CLASSIC, a półprodukty (np. poinsecje w doniczkach 9–11-cm) — ECOGREEN®. Ofertę tę uzupełniają nieukorzenione sadzonki (ECOTAL®).



    Fot. 7. Sadzonki ukorzenia się m.in. w pojemnikach typu glue plugs

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułW południowym Tyrolu (cz. I)
    Następny artykułOPTYMISTOM JEST ŁATWIEJ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.