WIELKI FINAŁ BEZ OGRODNIKÓW

  8 lutego, czyli pod koniec rolniczych blokad dróg (notabene ''lepperowcom'' zdarzało się nie przepuszczać transportów z opałem, który zdążał do stygnących szklarni!), w Warszawie odbyt się szósty finał konkursu ''Agroliga''. Nomen omen w gronie pięćdziesięciu laureatów w kategorii ''Rolnicy'' największą grupę stanowili hodowcy trzody chlewnej.

  Zwycięzcami ścisłego finału, do którego zakwalifikowano 5 gospodarstw, także zostali przedstawiciele tej właśnie specjalności. Ogrodnicy tym razem nie znaleźli się w ”wielkiej piątce”, ale sporo było kandydatów do niej z naszej branży – 5 właścicieli gospodarstw sadowniczych (Z. Chołyk z Kolonii Stryjno, Z. A. Huculakowie z Międzyrzecza Doln., G. Krzemiński z Kleczanowa, L. Przybytniak z Uleńca i D. T. Jankowscy z Gąbina – ci ostatni, choć zaliczeni do grupy sadowników, w istocie są szkółkarzami) oraz 5 producentów warzyw (A. Kalinowski z Gdańska, E. A. Odrobni z Chwalimia, Z. K. Orzechowscy z Ludwikowa, K. W. Pawłowscy z Bud Siennickich, E. S. Pytlikowie z Międzyrzeca Podlaskiego). Zadziwiające jest, że nie doceniono producentów roślin ozdobnych, w tym szkółkarzy, wśród których niejeden reprezentuje europejski poziom. Warto podkreślić, że konkursowe eliminacje na szczeblu wojewódzkim prowadzone są przez ośrodki doradztwa rolniczego, które zatem decydują o doborze kandydatów – ”najbardziej przedsiębiorczych rolników oraz najbardziej wiarygodnych firm świadczących usługi na rzecz rolnictwa lub zajmujących się przetwórstwem płodów rolnych”. W kategorii ”Firmy” do ścisłego finału również nie trafiły przedsiębiorstwa, które w sposób jednoznaczny kojarzyłyby się z ogrodnictwem, choć należy odnotować udział Rolhurtu (Szczecin) – największego na Pomorzu rolno-spożywczego rynku hurtowego – w czołowej piątce. W gronie firm, które wyłoniono jako kandydatów do tytułu Krajowego Mistrza Agroligi ’98 znalazły się m.in.: PPH ”Bratek” z Kóz, Instytut Nawozów Sztucznych z Puław, PPPS ”Tymbark” SA, Zakład Produkcji Koncentratu Jabłkowego O.J.C. z Wisowej, Zakład Produkcyjny ”Agrola” (opryskiwacze sadownicze i inny sprzęt) z Płatkownicy. Jak podkreślił w imieniu ministra Jacka Janiszewskiego zastępujący go wiceminister Leszek Kawski, konkurs ”Agroliga” jest wysoko oceniany jako reprezentatywny przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Obecność innych VIP-ów, w tym przedstawiciela prezydenta RP oraz członka zarządu Telewizji Polskiej, świadczyła o tym, że i oni poważają wyróżnionych w konkursie. Szkoda, że kreowaniu podniosłego nastroju nie sprzyjał chaos organizacyjny towarzyszący ceremonii (rejestrowanej zresztą przez kamery TYP). To, co da się wyciąć i zmontować podczas przygotowywania programów telewizyjnych, na żywo niestety ”wyje”. Oby w przyszłym roku było lepiej i oby w Wielkim Finale znaleźli się ogrodnicy.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułCO W SPRAWIE RAKA ZIEMNIAKA?
  Następny artykułNOWE ZASTOSOWANIA DLA DONICZEK JIFFY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.