Kolejna edycja Konkursu Win Galicja Vitis

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głównym celem 7. edycji międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis. Impreza odbędzie się 22-23 czerwca w Krakowie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle (Podkarpackie).

– Dla polskich winiarzy konkurs jest dobrym sprawdzianem pokazującym, jak rodzime wina wypadają na tle win ze starych krajów winiarskich. Zdobywane od kilku lat medale za polskie wina pokazują, że mogą one śmiało z nimi konkurować – powiedziała prezes fundacji Ewa Wawro.

Dodała, że „organizowany od kilku lat konkurs jest największą tego typu imprezą w Polsce”. Przed rokiem w konkursie rywalizowały 543 wina, w tym 162 polskie. Dwa lata temu było ich 416, z czego 145 pochodziło z polskich winnic.

Wina oceniać będzie międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Gruzji i Polski. – Zgodnie z regułą obowiązującą na konkursach winiarskich, wszystkie próbki win są oceniane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik – poinformowała Wawro.

Każde wino zgłoszone do konkursu może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują te wina, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 86, a srebrny 82. Medale przyznaje się w kategoriach: wina białe, różowe, czerwone, półmusujące i musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł7 zasad – Jak zachować wysoką jakość borówek w trakcie zbiorów
Następny artykułProf. Makosz: w Polsce i innych krajach Europy będzie dużo mniej wiśni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.